World Trade Center i Bryssel brinner

Publicerad 6 augusti 2020 kl 19.34

Utrikes. En brand har brutit ut i World Trade Center i Bryssel. Det rapporterar Le Soir.

Dela artikeln

Dramatiska videobilder från den belgiska huvudstaden visar hur svart bolmande rök stiger mot skyn från ett av de tre WTC-tornen, som är över hundra meter höga och ligger i centrala delarna av staden. Röken från branden uppges synas på långt håll.

Le Soir skriver att branden bröt ut under pågående renoveringsarbeten, att det börjat brinna i ett servicerum på 27:e våningen och att det är isoleringsmaterial som brinner.

Endast byggnadsarbetare fanns i byggnaden när det började brinna och ingen uppges ha kommit till skada i branden.


Nyheter från förstasidan

"Slaktaren från Kamerun" inför rätta till sist

Hela EU daltade i ett halvår – trots skräcken. Mannen åkte på Europaturné och slängde betongblock på folk från höga byggnader – först nu har han frihetsberövats.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

Pedofil dömd till kirurgisk kastrering

Slog till mot sexåring på Madagaskar.. Nu blir mannen av med testiklarna, enligt en dom.0 

Netanyahu: Trump mest Israel-lojale presidenten

"Det vi har nu är något extraordinärt".. Donald Trump betydligt lättare att få att göra som man vill än Obama, Bush och Biden, enligt israeliske premiärministern.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0