Regeringskrisen

Annie Lööf rasar mot V: "Krokar arm med SD"

Publicerad 17 juni 2021 kl 20.05

Inrikes. Beskedet att Vänsterpartiet ser ut att fälla regeringen med hjälp av Sverigedemokraterna får Centerpartiet och dess partiledare Annie Lööf att ilskna till rejält.

Dela artikeln

"Nu krokar SD och V arm, trots att de är oense om färdriktningen, för att ställa till kaos och oreda i svensk politik. Handling utan ansvar för hur Sverige ska styras", skriver Annie Lööf på Twitter.

"Det är Nooshi Dadgostar som har fullt ansvar för den här situationen", fortsätter hon.

Även andra C-toppar går till attack mot den vänsterpartistiska partiledaren.

"Nooshi Dadgostar har samvetslöst samverkat aktivt med SD för att skapa maximal oreda, med noll chans att få igenom något i sak. Yttersta vänstern och yttersta högern har alltid älskat kaos. Men vad gör M och KD där?" skriver riksdagsledamoten Martin Ådahl (C).


Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Polis gav liggande somalier elchock i huvudet – slipper fängelse

Efter dramat på Stureplan.. Får samhällstjänst för sin "drivstöt" mot försvarslöse mannen, som svimmade.0 

Nu vill Kristersson "se över" sin egen könsbyteslag

Efter uppmärksammade skräckfallen.. M bedyrar samtidigt att man fortfarande tror på lagens syfte.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0 

New York Times utser groyper till årets nyord. Antisemitiska internetfenomenet toppar prestigefulla listan.0