Antirasistiska debattörer: "Vita svenska män" bakom våld mot muslimska kvinnor

Publicerad 19 augusti 2013 kl 15.50

Inrikes.Oprovocerade attacker mot muslimska kvinnor är vanliga och bakom dem står oftast "vita svenska män" – det skriver flera antirasistiska debattörer på Aftonbladet Debatt i samband med att en gravid muslimsk kvinna misshandlats i Farsta.

Gilla artikeln på Facebook

Det var strax innan midnatt natten till lördagen vid 23-tiden som kvinnan, som är i 20-årsåldern, var ute och gick, då hon blev överfallen och misshandlad så svårt att hon svimmade. Polisen har ingen misstänkt gärningsman och har inte gått ut med bilder eller signalement.

Kvinnan misstänker att hon överfölls för att hon bar slöja, och nu efterlyser ett antal debattörer ett "hijabupprop" till stöd för kvinnan. Iklädda det religiösa plagget ska "alla medsystrar" i Sverige under måndagen "beslöja sig i syfte att visa solidaritet med alla muslimska kvinnor som alltför ofta får utstå trakasserier och våld", skriver Bilan Osman, Fatima Doubakil, Foujan Rouzbeh, Nabila Abdul Fattah och Nachla Libre, på Aftonbladet Debatt.

Bakom våldet mot de muslimska kvinnorna står enligt debattörerna svenskar.

"Oftast är angriparna vita, svenska män", skriver de.

Debattörerna vill att polisen ska prioritera ärenden där muslimer är offer, samt att justitieminister Betrice Ask ska tillsätta en utredning.

"Vi kräver att Ask tillsätter en kommission för att utreda och kartlägga, samt komma med konkreta åtgärdsplaner mot de utbredda hatbrotten mot muslimer", skriver de.

Enligt statistik är invandrarkvinnor i högre utsträckning än svenska kvinnor utsatta för våld – dock är hotet deras egna män och släktingar, enligt rapporten.

I länder så som Irak, Etiopien och Somalia ligger acceptansen bland kvinnor för våld mot kvinnor på 59, 68, respektive 76 procent. Störst förståelse för en mans rätt att misshandla sin partner finns i Afghanistan, hos hela 90 procent av kvinnorna, enligt en annan rapport.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Hyllas som hjälte i sociala medier. Nu "varnar" myndigheterna för att sprida icke-tillrättalagd information om händelsen.0 Plus

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

20.000 dokument släppta. Statliga programledarens försvar: Har "absolut inte" haft gruppsex med 14-åriga flickor.0 Plus

Mer från Inrikes

M: "Socialdemokraternas egen trollfabrik är nu avslöjad"

Driver propaganätverk via bolaget AiP Media.. "Vilseledande konton, påhittat neutrala sajter och partinära bolag som används för att kringgå regler och dölja avsändaren."0 

Så ska Vita huset tvinga Tidöregeringen ta tag i massinvandringen

Instruerar ambassaden att granska hur svenskar byts ut och diskrimineras i sitt eget land.. "Massinvandringen utgör ett existentiellt hot mot den västerländska civilisationen", enligt amerikanska UD.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur