Åtal: Försökte lura till sig miljonbelopp i coronabidrag

Publicerad 10 maj 2021 kl 17.34

Ekonomi. En företrädare för ApartDirect AB, som driver lägenhetshotell, åtatas för grovt omställningsstödsbrott.

Dela artikeln

Företrädaren för ApartDirect sökte enligt åtalet omställningsstöd om cirka 1,7 miljoner kronor på felaktiga grunder.

I brottsligheten ingick också bolagets revisor som skrev osanna intyg om bolagets omsättning, enligt åtalet. Skatteverket upptäckte dock felet och inga pengar betalades ut.

Lagen om omställningsstöd började gälla i juni 2020. Lagen utgör en del av de åtgärder som har vidtagits för att begränsa de ekonomiska effekterna av coronapandemin och ger rätt till ekonomiskt stöd för företag som drabbats av minskad omsättning med mer än 30 procent. Hittills har fem åtal väckts, varav detta är det första åtalet som gäller grovt brott.

– I sin ansökan om omställningsstöd har bolaget uppgett felaktiga uppgifter om sin omsättning. De hade tagit bort omsättningen från ett nyetablerat hotell. På så vis blev deras omsättningstapp så stort att de skulle vara berättigade till ekonomiskt stöd. Bolagets revisor medverkade i brottet genom att skriva osanna intyg där omsättningen från det nyetablerade hotellet togs bort, säger Gustav Nyström, förundersökningsledare och kammaråklagare vid Ekobrottsmyndigheten i Göteborg, i ett uttalande.

Företrädaren för bolaget och bolagets revisor åtalas. Företrädaren för grovt omställningsstödsbrott i första hand, i andra hand vårdslöst omställningsstödsbrott. Revisorn åtalas för medhjälp till dessa brott och för osant intygande. Mot bolaget yrkas en företagsbot om 1,5 miljoner kronor och mot bolagsföreträdaren ett flerårigt näringsförbud.

– Mot revisorn överväger jag att väcka en talan om rådgivningsförbud. Innan en sådan talan får väckas måste dock yttrande inhämtas från Revisorsinspektionen, säger Gustav Nyström.


Nyheter från förstasidan

Fortsatt massinvandring drev EU:s befolkning till ny rekordnivå – trots katastrofala födelsetal

Nya skräcksiffrorna från Eurostat. Politikerna bara fortsätter fylla på – medan ursprungsbefolkningen slutar föda barn.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Var otrogen på krogtoalett i Malmö. Sambon misshandlade offret brutalt – och kvinnan falskanmälde honom.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0