Asylbränderna

Blivande asylboende brann i Kungsbacka

Publicerad 18 oktober 2015 kl 13.20

Inrikes. En gammal nedlagd skola i Kungsbacka som skulle bli ett asylboende för 170 invandrare började brinna på lördagskvällen och halva byggnaden blev brandskadad, rapporterar flera medier.

Dela artikeln

Skolan hade varit stängd sedan tidigare då det påträffades mögel i en av byggnaderna, men en annan byggnad var i bättre skick och Kungsbacka kommun ställde den till Migrationsverkets förfogande – samma byggnad som brann. Om kommunen kommer kunna lösa bostadsfrågan för migranterna efter händelsen är inte klart.

– Det finns ingen annan plan för detta, säger kommunstyrelsens ordförande Hans Forsberg (m) till Sveriges Radio men en del av de 170 invandrarna kommer att bo på "Modellflygklubbens hus och idrottsstugorna på Inlag".

Räddningstjänsten lyckades rädda ena halvan av byggnaden, men i den andra halvan har det brunnit i taket och byggnaden är vattenskadad, skriver kommunen i ett meddelande. Det är inte klarlagt vad som orsakade branden. 

Kommunens planer på att göra om skolan till asylboende avslöjades på ett möte med allmänheten i fredags. 


Nyheter från förstasidan

USA: Berlinmuren är tillbaka

"Tyskland har återuppbyggt den". Efter beskedet om AFD skärper Vita huset tonen mot auktoritära styret i Berlin.0 

Ekonominyheter

Vindkraftsindustrin driver "Uppsala universitets" politikerkurs i att slösa pengar på vindkraft

Skickar skattepengarna till Luxemburg.. Experten: "Det handlar inte om elproduktion. Det handlar om att flytta pengar utan att betala skatt".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0