Böneutropen i Växjö
DN:s rubrik i helgen.

DN: Sverige måste tillåta böneutrop – annars är vi inget "civiliserat" samhälle

Publicerad 12 mars 2018 kl 10.50

Inrikes. Böneutrop ska tillåtas i Växjö. Det är budskapet från Bonnierägda Dagens Nyheter. Enligt tidningen mäts ett lands "grad av civilisation" i hur minoriteter behandlas.

Dela artikeln

DN, som under Peter Wolodarskis ledarskap sagt att man ska bedriva "agendasättande journalistik", propagerar nu för att böneutrop ska tillåtas i Sverige.

Det är en självklarhet, menar tidningen.

"Svenska muslimer är inte gäster som ska vara tacksamma för alla förmåner de får av värdfolket", skriver DN i en ledare på lördagen angående diskussionen om böneutrop från moskén i Växjö.

Enligt DN är det bara teokratier i Mellanöstern som trakasserar medborgare bland annat genom att förbjuda kyrkor.

Om Sverige inte tillåter böneutrop, så är vi inte bättre än länder som Saudiarabien och sällar oss till gruppen av "religiösa fundamentalister".

Bonniertidningen hävdar vidare att ett lands "grad av civilisation" mäts i hur minoriteter behandlas. Förskjutande av en minoritet är början till förföljelse av gruppen, skriver DN, och påstår att förbud mot böneutrop skulle skapa motsättningar mellan muslimer och ickemuslimer.

Dagens Nyheter förklarar också att det inte går att skilja på böneutrop och gudstjänster. Enligt tidningen kan nämligen ljudet från kyrkklockor "lika gärna tolkas som ett uttryck för makt".


Nyheter från förstasidan

Här skjuter polisen enbenta kvinnan i benet

Frias – det var självförsvar, enligt tingsrätten. Småländska kvinnans andra ben sköts bort av en annan polis 2017.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

11 september-attackerna knyts till misslyckad CIA-operation. Tucker Carlson aktuell med ny Youtube-dokumentärserie.0 

Styckad tonårsflicka hittad i Spotify-rapparens bil. Konsert ställs in på Fryshuset.0