Dramatenskådis döms till 15 års fängelse för flicksex i USA

Publicerad 1 april 2021 kl 10.23

Inrikes. Dramatenskådespelaren Joaquin Nabi Olsson, 46, reste från Sverige till Florida för att ha haft sex med en flicka mellan 14 och 16 år på ett hotellrum. Nu döms han till 15 år och 8 månader i ett federalt amerikanskt fängelse, rapporterar Click Orlando.

Dela artikeln

Joaquin Nabi Olsson greps i juli 2019 efter att bekymrade medborgare slagit larm om att ha sett den unga flickan tillsammans med den tre gånger så gamla mannen på ett motel i Palm Bay.

Vid polistillslaget säkrades bland annat använda kondomer och fläckiga handdukar på hans hotellrum.

Skådespelaren berättade i polisförhör att han hade kommit i kontakt med flickan via sociala medier. Innan han flög till Florida för att träffa henne kollade han upp vilka lagar som gäller där. Han uppgav att han visste att sexet var olagligt i Florida men att han bestämde sig för att "chansa" eftersom han "älskar" flickan.

Joaquin Nabi Olsson har medverkat i produktioner vid Dramaten och Stadsteatern samt i filmer och tv-serier. Han har på sociala medier engagerat sig i kampen mot Sverigedemokraterna, som han beskriver som ett "nynazistiskt" parti.

En amerikansk domstol har nu dömt honom till 15 år och 8 månaders fängelse. Efter att ha avtjänat det straffet ska han övervakas i fem år. Han registreras också som sexbrottling.


"Rena Stasi-metoderna." Gärningsmannen kom undan med skyddstillsyn och sonen utmålades som "nazist" i media.0 Plus

Bisarra draget. Teorierna: Låg IQ, "ett rop på hjälp", substanser.0 Plus

Coronavaccin

Greps av polis efter gärningen. Erkänner allt – anser att vaccinet är livsfarligt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Arbetslösheten närmar sig 10 procent

Dystra siffrorna.. Nu räknas 559.000 personer som arbetslösa i Sverige.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Ebba Busch KU-anmäls för "Israel gör världen en tjänst"

Vice statsministerns uttalanden ska granskas.. Uppger sig vara utsatt för "hat och hot" i nytt försvarsinlägg.0 

Israel får miljoner av Sverige för att ta fram "framtidens mat"

Regeringens satsning kritiseras.. "Vår personal har suttit i möten med kollegorna i Israel och diskuterat framtidens mat – samtidigt som det bara några mil bort pågår en aktiv svältkatastrof."0 

Sandviken påstods tjäna miljarder på invandringen – pekas nu ut som "nya Rinkeby"

Tio år efter DN-scoopet.. Halva Sandviken är idag ett utanförskapsområde som "vita svenskar undviker".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mysterium omger American Eagles reklam. Modejätten pissade vänstern i ansiktet.0 

Sjöjungfru-staty ska rivas i Köpenhamn – har för stora bröst. Sexistanklagade "Stora sjöjungfruns" öde har slutligen avgjorts.0