Krisen inom polisen
Gudrun Schyman och Victoria Kawesa.

Feministiskt initiativ anklagar polisen för "institutionaliserad rasism"

Publicerad 17 juli 2016 kl 19.56
Av Mattias Albinsson

Politik. Den svenska poliskåren sysslar med "institution­aliserad rasism" och "rasprofilering". Det hävdar Feministiskt initiativ i en debattartikel som publicerades av Sveriges Television tidigare i veckan.

Dela artikeln

Bakom artikeln står partiledaren Gudrun Schyman och partiets antirasistiska talesman Victoria Kawesa.

Fria Tider granskar Fi

De båda Fi-topparna inleder med att skriva om afroamerikaner som skjuts ihjäl av vita polismän i USA i samband med polisingripanden.

"Det här handlar inte om enskilda isolerade händelser – utan om strukturell rasism och afrofobi som genomsyrar det amerikanska rättsväsendet", dundrar de båda kvinnorna.

Fi:s attack på svenska män efter sexattackerna i Köln: "Våldet mot kvinnor är högre här än i andra länder"

Därefter anklagas den svenska poliskåren för att även den ägna sig åt rasistiska övergrepp mot "svarta kroppar". Bland annat genom "institutionaliserad rasism" och "rasprofilering".

"Vi kan inte lämna rättsstaten i händerna på rasister", avslutar de båda feministerna.


Kalabaliken bland badgästerna: "En fiendearmé". Nu jämförs ovälkomna landstigningarna med invasionen av Normandie.0 Plus

Så dog soldaterna för "flickskolor" i Afghanistan. Svenska medier sålde in kriget – med hundratusentals döda – som ett feministprojekt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Riksbanken sänker styrräntan till 2 procent

Kan bli ännu än sänkning i år.. Men "läget i omvärlden är fortfarande mycket osäkert."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Vasaskeppets "lillasyster" hittad utanför Finland . Förliste 1651 – och beskrivs som mindre och snabbare syskon.0 

Orwells "1984" förses med varningstext. Nyutgivning av Orwells klassiker blir av trots allt.0