Exempelbilden från Facebook togs ned efter 30 minuter.

Fiasko för Canal Digitals Facebook-skämt

Publicerad 20 april 2014 kl 21.22

Inrikes. Det blev ramaskri när Canal Digital skulle informera sina kunder om sin nya text-tv-satsning. Tv-jätten valde nämligen att posta en skärmdump från en fejkad text-tv-sida – med rubriker som "Stefan Holm vill bli kvinna" och "Neger kastade sten i Malmö".

Dela artikeln

Skärmdumpen togs bort från Canal Digital Sveriges Facebooksida redan efter en halvtimme. Men då var skadan redan skedd – och journalisterna ringde upp och krävde en förklaring.

– Har vi inga egna bilder så brukar våra medarbetare som gör statusuppdateringar googla fram något. Den här gången hade vi missat att kolla vad som stod. Jag kan inte tänka mig att det här har funnits på text-tv på riktigt, säger en skuldmedveten Maria Sundvik, presskontakt på Canal Digital Sverige, till Aftonbladet.


"Vi har lurats i 30 års tid." Politiskt korrekt önsketänkande bakom tidigare studier, visar häpnadsväckande nya fynd.0 Plus

På väg att krocka med vårt solsystem. Forskare kommenterar otroliga upptäckten.0 Plus

Går inte som hon tänkt – alls. Nu åtalas 30-åringen för spektakulära scenerna i Ica-butiken.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0