Exempelbilden från Facebook togs ned efter 30 minuter.

Fiasko för Canal Digitals Facebook-skämt

Publicerad 20 april 2014 kl 21.22

Inrikes. Det blev ramaskri när Canal Digital skulle informera sina kunder om sin nya text-tv-satsning. Tv-jätten valde nämligen att posta en skärmdump från en fejkad text-tv-sida – med rubriker som "Stefan Holm vill bli kvinna" och "Neger kastade sten i Malmö".

Dela artikeln

Skärmdumpen togs bort från Canal Digital Sveriges Facebooksida redan efter en halvtimme. Men då var skadan redan skedd – och journalisterna ringde upp och krävde en förklaring.

– Har vi inga egna bilder så brukar våra medarbetare som gör statusuppdateringar googla fram något. Den här gången hade vi missat att kolla vad som stod. Jag kan inte tänka mig att det här har funnits på text-tv på riktigt, säger en skuldmedveten Maria Sundvik, presskontakt på Canal Digital Sverige, till Aftonbladet.


Ekonominyheter

Fortsatt kyligt på bostadsmarknaden

Tuffast för lägenheter.. "Bara att konstatera att det är fortsatt kräftgång."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Nedslående beskedet från Lytens vd. "Jag har redan bett våra samarbetspartners att titta på detta."0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mikael Wiehe: Jag har alzheimer. Ger beskedet i Sommar i P1.0 

Mysterium omger American Eagles reklam. Modejätten pissade vänstern i ansiktet.0