(Fi)asko i senaste Novus

Publicerad 16 december 2014 kl 20.19

Inrikes. Sverigedemokraterna slår med råge nytt rekord i den senaste opinionsundersökningen från TV4/Novus. Samtidigt halveras stödet för Feministiskt initiativ.

Dela artikeln

Sverigedemokraterna går framåt och får det högsta stödet någonsin i Novus mätningar. Partiet har nu stöd av 16,0 procent av väljarkåren, vilket är en uppgång med 3,7 procentenheter jämfört med mätningen i november. Ökningen är statistiskt säkerställd och syns främst i Sydsverige och i Stockholmsregionen.

Stödet för Feministiskt initiativ har samtidigt halverats jämfört med i november. Partiet får ett stöd på 1,1 procent vilket är en statistiskt säkerställd nedgång på 1,1 procentenheter.

Den positiva trenden för Miljöpartiet är bruten och partiet vänder nu neråt. Partiet minskar med 1,9 procentenheter och landar på 6,0 procent.

Även för Folkpartiet ser det dystert ut. I andra mätningen i rad tappar partiet stöd för och börjar nu närma sig fyraprocentspärren med blott 4,3 procent av väljarstödet.

1.786 personer intervjuades per telefon under perioden 3–14 december 2014.


Banbrytande svenska studien. Alla deltagare återfick synförmågan efter operation.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Arbetslösheten närmar sig 10 procent

Dystra siffrorna.. Nu räknas 559.000 personer som arbetslösa i Sverige.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Utländska turister kan varken ta ut pengar eller använda "Swish". "De kan inte förstå hur det kan vara så svårt att få tag på kontanter."0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Hulk Hogan är död. Amerikanska wrestlingikonen har avlidit efter hälsorykten.0 

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0