Sverigedemokraterna går framåt och får det högsta stödet någonsin i Novus mätningar. Partiet har nu stöd av 16,0 procent av väljarkåren, vilket är en uppgång med 3,7 procentenheter jämfört med mätningen i november. Ökningen är statistiskt säkerställd och syns främst i Sydsverige och i Stockholmsregionen.
Stödet för Feministiskt initiativ har samtidigt halverats jämfört med i november. Partiet får ett stöd på 1,1 procent vilket är en statistiskt säkerställd nedgång på 1,1 procentenheter.
Den positiva trenden för Miljöpartiet är bruten och partiet vänder nu neråt. Partiet minskar med 1,9 procentenheter och landar på 6,0 procent.
Även för Folkpartiet ser det dystert ut. I andra mätningen i rad tappar partiet stöd för och börjar nu närma sig fyraprocentspärren med blott 4,3 procent av väljarstödet.
1.786 personer intervjuades per telefon under perioden 3–14 december 2014.