Covid-19 i Sverige
Arkivbild.

Förskola stängd efter corona-misstanke

Publicerad 5 mars 2020 kl 17.28

Inrikes. Ytterligare en skola har nu fått stänga på grund av coronaviruset i Sverige. Det handlar om ett barn som uppvisat sjukdomssyndrom, enligt SVT Skåne.

Dela artikeln

Tidigare idag rapporterades att Campus Manilla på Djurgården, där prinsessan Estelle går, tvingas stänga på grund av att ett barn smittats av corona utomlands.

I början av veckan uppmanade Folkhälsomyndigheten landets skolor att hålla öppet, trots utbrottet. Även barn som varit utomlands i smittade områden skulle gå till skolan om de kände sig friska.

Men nu stänger ytterligare en skola, en privat förskola i Ystad.

Där har ett barn som kommit hem från norra Italien uppvisat symptom som kan vara corona.

– Barnet blev sjuk hemma, men vi väljer att hålla stängt som en försiktighetsåtgärd, säger Karin Kärnefelt, rektor på förskolan Villa My, till SVT.

Nu inväntar skolan provsvar men kommer åtminstone hålla stängt resten av veckan.


"Omoralisk" klädsel, enligt araberna. Tonåringens ansikte permanent vanställt av huggen med glasskärvor.0 Plus

Varning för starka bilder! Ena kvinnan går till attack – men offret ger tillbaka med samma mynt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Israel har inlett massiv bombkampanj mot Damaskus

Angriper nya grannregimen med full kraft. Nu ajourneras rättegången mot Netanyahu på grund av det nya kriget.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Var otrogen på krogtoalett i Malmö. Sambon misshandlade offret brutalt – och kvinnan falskanmälde honom.0 Plus

Mer från Inrikes

Tre minuter saknas i Trumps "oredigerade" Epstein-video

Analys av metadata avslöjar Vita husets bluff.. Övervakningsvideon från fängelsenatten har visst redigerats – i Adobe Premiere.0 

Återvunnen plast full med gifter och orsakar hormonrubbningar

Nedslående resultat i ny svensk studie.. Och när plasten är återvunnen går det inte att veta vilket gift man får.0 

Över 900 dömda håller sig undan fängelsestraffet

Har gått under jorden.. Men färsk lagstiftning gör att fängelsestraffet aldrig preskriberas.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0