Covid-19 i Sverige
Arkivbild.

Förskola stängd efter corona-misstanke

Publicerad 5 mars 2020 kl 17.28

Inrikes. Ytterligare en skola har nu fått stänga på grund av coronaviruset i Sverige. Det handlar om ett barn som uppvisat sjukdomssyndrom, enligt SVT Skåne.

Dela artikeln

Tidigare idag rapporterades att Campus Manilla på Djurgården, där prinsessan Estelle går, tvingas stänga på grund av att ett barn smittats av corona utomlands.

I början av veckan uppmanade Folkhälsomyndigheten landets skolor att hålla öppet, trots utbrottet. Även barn som varit utomlands i smittade områden skulle gå till skolan om de kände sig friska.

Men nu stänger ytterligare en skola, en privat förskola i Ystad.

Där har ett barn som kommit hem från norra Italien uppvisat symptom som kan vara corona.

– Barnet blev sjuk hemma, men vi väljer att hålla stängt som en försiktighetsåtgärd, säger Karin Kärnefelt, rektor på förskolan Villa My, till SVT.

Nu inväntar skolan provsvar men kommer åtminstone hålla stängt resten av veckan.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 433755259


Varnish cache server

Irans huvudstad "får Gaza-behandlingen". Sjukhusen och skolorna bombarderas och barn ligger begravda under rasmassorna.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Skrikande vänsterkvinna stoppade pjäs på Dramaten. Kaotiska scener under föreställningen.0 

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0