Expressen kräver från ledarplats att denna 1800-talskyrka rivs och ersätts med ett asylboende.

Här är kyrkan som Expressen vill riva – och ersätta med ett asylboende

Publicerad 4 april 2015 kl 17.31

Media. Kvällstidningen Expressen gick i torsdags ut och krävde att S:t Paulskyrkan på Södermalm i Stockholm rivs och att man istället bygger ett asylboende på platsen.
"En Gudi behaglig gärning", påstår den vänsterliberala tidningen.

Dela artikeln

S:t Paulskyrkan är blåklassad av Stockholms stadsmuseum, vilket är det högsta kulturhistoriska skydd en byggnad kan få. Stockholms slott, Storkyrkan, stadshuset och bebyggelsen på Riddarholmen i Stockholm har alla samma klassificering.

Trots det anser den vänsterliberala tidningen Expressen att kyrkan borde rivas, för att istället ersättas av ett asylboende för den oändliga ström av invandrare från tredje världen som Sverige tar emot. Under rubriken "Vi borde riva fler kyrkor i Sverige" menar Malin Siwe från ledarplats att fler gamla kyrkor borde rivas i Sverige, eller göras om till exempelvis moskéer. "Denna totala, men inkonsekventa, bevarandefilosofi är ohållbar", skriver hon.

"Om metodistkyrkan S:t Pauls vid Mariatorget på Söder i Stockholm – nu till salu - ersattes av ett anläggningsboende i Migrationsverkets regi torde det vara en Gudi behaglig gärning", skriver hon som avslutning på sin påskhälsning om att riva fler kyrkor.

Siwe har tidigare gjort sig känd för att med sin framtoning reta upp tidningens läsare. För några år sedan var hon upprörd över att så många bantade och hamnade då i konflikt med förespråkare av LCHF-dieter. Bland annat kallade hon LCHF-förespråkare för "anti sockeristerna", något som föranledde att företaget LCHF Sweden AB gick ut med ett bemötande på sin hemsida.



Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.