Tumultet vid kongressen
Ashli Babbitt.

Inga åtgärder mot polisen som sköt ihjäl Ashli Babbitt

Publicerad 25 augusti 2021 kl 12.08

Utrikes. Den polisman som dödade den obeväpnade Trump-anhängaren Ashli Babbitt i samband med tumultet vid kongressen i januari slipper helt disciplinära åtgärder, rapporterar NPR.

Dela artikeln

Ashli Babbitt var en av de demonstranter som tog sig in i Kapitolium i samband med de uppmärksammade kravallerna den 6 januari.

En kamera fångade när hon blev skjuten av en afroamerikansk polis inne i byggnaden. Polismannen stod på håll och siktade på henne, medan hon försökte öppna en dörr, innan han sköt henne i halsen.

Myndigheterna har konsekvent vägrat att gå ut med identiteten på polismannen.

Kongresspolisen har genomfört en egen utredning av händelsen som nu uppges visa att polismannen inte gjorde något fel. Man hänvisar till att en polis har rätt att använda dödligt våld för att skydda andra människors liv, inklusive sitt eget, skriver NPR.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 901651017


Varnish cache server

Riskerar fängelse efter kontroversiella skolbesöket. Flicka i klassen kallades nazist när hon inte ville byta sitt namn mot ett "pronomen".0 Plus

Mer från Utrikes

Slovakien stämmer EU om förbud mot rysk gas

Landets vetorätt kördes över.. Nu ska EU-domstolen pröva om det var lagligt.0 

S i Flen går emot partilinjen om Gaza

Kritiserar "regeringens" Israellojala tonläge.. Men i praktiken är utspelet en känga även mot den egna partiledningen.0 

Trump "förbjuder" Israel att bomba Libanon

"Nu får det vara nog!!!". USA:s president hävdar att han bestämmer över Benjamin Netanyahu.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Storbritannien portar Kanye West – hel festival ställs in. Det blir ingen Wireless Festival i London.0 

Onlyfans-ägaren död i cancer. Porrkungen Radvinsky blev 43 år.0