Lisa Magnusson.
Pressbild: Timbro

"Inte så konstigt" att invandrare våldtar

Publicerad 21 mars 2012 kl 12.50

Media.Det är synd om invandrare som begår grova våldtäkter på svenska kvinnor. De våldtar bara eftersom de är "känslomässigt invalidiserade" och därför är det inhumant av Sverige att utvisa serievåldtäktsmän till deras hemländer. Det hävdar Metros vänsterkrönikör Lisa Magnusson.

Gilla artikeln på Facebook

En afrikan överfallsvåldtog två svenska flickor och vänner på Facebook föreslog att han skulle utvisas ur landet.

Då fick Metros krönikör Lisa Magnusson nog – och skrev en krönika om hur rasistiskt det är att föreslå utvisning för invandrare som begår grova våldtäkter.

Enligt Lisa, som tidigare skrivit för Aftonbladet, är det istället gärningsmannen det är synd om, och att utvisa invandrade våldtäktsman är inhumant och rasistiskt.

"Det kanske inte är så konstigt att någon som flytt undan våld och tortyr själv är känslomässigt invalidiserad och beter sig illa, och att inget blir bättre av att Sverige (som alltså skall föreställa ett fredligt och fint land) gör det till offentlig policy att riva upp permanenta uppehållstillstånd och sända folk i döden", skriver krönikören i Metro.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Egentligen är de intoleranta personer som spelar toleranta. Svenskar måste våga stå upp mot "galenskapen" och rasistanklagelserna, enligt tv-profilen.0 Plus

Högskolefördumningen

IQ-studie: Kognitiva nivån allt lägre. Genomsnitts­intelligensen hos vanligt folk passeras – just nu.0 Plus

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Svindyra pjäsen äntligen på plats. Konstnären Katharina Grosse kammar hem 26 skattemiljoner på projektet.0 Plus

Mer från Media

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0