Bombterrorn

Kraftig ökning av bombdåd i Stockholm

Publicerad 12 oktober 2020 kl 11.22

Inrikes. Redan i början av oktober i år hade det skett lika många bombdåd i Stockholmsområdet som under hela förra året, rapporterar SVT Nyheter Stockholm idag.

Dela artikeln

Det är i Stockholm som antalet bombdåd ser ut att slå nytt storrekord.

Redan i början av oktober hade det nämligen skett lika många som under hela förra året.

Bombdådet i Bromsten, då en handgranat detonerade vid en villa, ökade antalet till 28 bombdåd i år, eller allmänfarlig ödeläggelse. Lika många skedde i Stockholm under hela 2019.

Enligt SVT finns det en "tydlig tendens" över en längre tid, att kriminella allt oftare använder sprängmedel för att hota.

Och de kraftiga bomberna placeras ofta på platser där inte bara måltavlan och dennes bostad kan skadas utan även allmänheten.

– Om personen flyr landet eller gömmer sig, riktar de hoten och ibland sprängningar mot personens familj eller vänner, säger Palle Nilsson, kommenderingschef för arbetet mot sprängningar i region Stockholm, till SVT.

För två år sedan, under hela 2018, skedde 23 bombdåd i Stockholmsområdet.


Nyheter från förstasidan

Fyndet på soptippen: "Misstänkt artillerigranat"

Upptäcktes av personal. Hela anläggningen fick utrymmas och stängas ner i timmar.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Var otrogen på krogtoalett i Malmö. Sambon misshandlade offret brutalt – och kvinnan falskanmälde honom.0 Plus

Mer från Inrikes

Kustbevakningens plan smygfilmade misstänkt mord

Ingrep inte – men filmade allt.. "Kan zooma in på ett frimärke från 1.000 meters höjd, så det har en detaljerad film på alltihopa".0 

Terrorforskare kritiserar SVT:s Expo-inbjudan

”Obegripligt dåligt”.. Magnus Ranstorp sågar public service-jätten efter att vänsterextremisternas medverkan.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0