Nord Stream-sabotaget

Kreml: Storbritannien bakom attentaten

Publicerad 30 oktober 2022 kl 10.39

Utrikes. Ryssland pekar nu ut Storbritannien för att ha legat bakom sprängningarna av de ryska Nord stream-ledningarna i Östersjön i slutet av september.

Dela artikeln

Enligt det ryska försvarsministeriet deltog representanter för den brittiska flottan "i att planera, stödja och genomföra" attentatet mot gasledningarna.

Några direkta bevis för detta presenteras dock inte.

Storbritanniens försvarsdepartement avfärdar de ryska anklagelserna.

"Den här påhittade historien säger mer om det som sker inom den ryska regeringen än om väst", skriver departementet på Twitter.

Det ryska utrikesdepartementet har tidigare hävdat att Nato under sommaren genomförde en militärövning med intensiv användning av "djuphavsutrustning " nära platsen där undervattensexplosionerna sedan inträffade.


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Våldsamma upplopp efter brutal attack mot pensionär. Dådet har fått tusentals spanjorer att organisera sig – och kräva upprättelse.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0 

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0