Upploppen i Västsverige
Stefan Löfven.

Löfven: "Vad fan håller ni på med?"

Publicerad 14 augusti 2018 kl 09.24

Inrikes. De anlagda massbränderna mot bilar i Göteborg och Trollhättan ser "oerhört organiserade ut" och liknar en "militär operation". Det säger Stefan Löfven i Ekots utfrågning.

Dela artikeln

Simpel ilska och sedvanligt politikerprat. Det var statsminister Stefan Löfvens reaktion på de otäcka bilbränderna i Västsverige igår, där så många som 80 bilar sattes i brand och förstördes.

– Jag blir förbannad, på riktigt. Och min fråga till de som gör det här: "Vad fan håller ni på med? Ni förstör för er själva, för era föräldrar, för hela bostadsområdet och för grannarna, säger statsminister Stefan Löfven i Sveriges Radios Ekots partiutfrågning och betonar att hans regering höjt straffen för sådana här brott.

När SR-reportern påpekar att detta är ett återkommande problem, som inte tycks försvinna oavsett regeringens åtgärder, skyller Löfven på att alla samhällen har brottslighet, och så kommer det alltid vara.

Han framhäver också att polisen fått "mer resurser än de krävde" och att man nu behöver "ta i med hårdhandskarna" mot förövarna.

Statsministern vill samtidigt invänta utredningen om måndagens bränder för att förstå vad det är för något.

– Det ser ju ut som väldigt koordinerat, det ser nästan ut som en militär operation, säger Stefan Löfven och undrar om det handlar om organiserad brottslighet.

När han får frågan om det inte krävs mer än bara strängare straff för att få slut på den här typen av angrepp mot samhället, svamlar han om att brottslighet som beror på "klyftor" ska lösas på det "sossiga sättet".


Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

"Självförsvar." Småländska kvinnans andra ben sköts bort av en annan polis 2017.0 Plus

Mer från Inrikes

Sverige inte längre bäst på sprängningar

Har sprungits om av annat EU-land.. "Man ser det växa fram som en slags social trend."0 

Tobias Hübinette krävs på 170.000 kronor

Hängde ut ung terrormisstänkt och hans far – som är känd finansprofil.. "Utpressningen förklaras av min bakgrund som antirasist och antifascist."0 

TV4-profilen Jens B. Nordström åtalas för sexköp

"Liten knubbig svensk man. Knullade länge.". Hävdar själv att kontakten med kvinnan var en del av ett journalistiskt scoop.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

11 september-attackerna knyts till misslyckad CIA-operation. Tucker Carlson aktuell med ny Youtube-dokumentärserie.0 

Styckad tonårsflicka hittad i Spotify-rapparens bil. Konsert ställs in på Fryshuset.0