HMF på Facebook
Arkivbild.

Ljusskygg grupp bakom stort antal anmälda Facebook-inlägg

Publicerad 27 februari 2018 kl 10.31

Inrikes. Antalet svenskar som åtalas och döms för "hets mot folkgrupp" på Facebook har ökat mycket kraftigt det senaste året. Bakom en stor del av anmälningarna står en organisation som kallar sig Näthatsgranskaren.

Dela artikeln

Näthatsgranskaren består enligt Svenska Dagbladet av "bland annat jurister, juridikstuderande, före detta poliser och systemutvecklare".

Nätverket har utvecklat programvara som de anonyma medlemmarna kan använda sig av för att kartlägga, identifiera och polisanmäla personer som kritiserar invandringen och invandrare på sociala medier.

Projektledaren Tomas Åberg säger sig vara förvånad över det han sett i samband med massanmälningarna.

– Vi blev förvånade över att se damer över 65 år skriva väldigt, väldigt grova saker på Facebook, säger han till SvD.

Näthatsgranskarens anmälningar har hittills lett till 77 åtal om hets mot folkgrupp, enligt tidningen.

Fria Tider har bara de senaste månaderna uppmärksammat en lång rad fall av svenskar som åtalats för politiska åsikter de gett uttryck för på Facebook.

En 47-årig man från Boden dömdes exempelvis i oktober för hets mot folkgrupp efter att ha kallat Ikea-mördaren för "neger". En kvinna i 40-årsåldern i Luleå åtalades i januari för samma brott för kommentaren: "De lataste arbetarna i världen är somalier".

I februari dömdes en man i 55-årsåldern i Jönköping för att i ett Facebook-inlägg ha skrivit att muslimer ligger bakom en stor del av våldtäkterna i Sverige.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 18011067


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 18011068


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Uppgift: Stegras pengar tar slut inom veckor

Prognosen: Konkurs redan i vår.. Gröna svenska jätten är nere för räkning, rapporterar Bloomberg.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Nära 50.000 ytterligare filer gås igenom. Detta efter att det upptäckts att dokument där Trump anklagas för barnvåldtäkt mystiskt försvunnit.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Skrikande vänsterkvinna stoppade pjäs på Dramaten. Kaotiska scener under föreställningen.0 

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0