LO-höjdare blev "Anna i kassan" när TV4 gjorde gripande reportage om låglönejobb

Publicerad 24 oktober 2016 kl 12.18

Inrikes. Bonnierägda nyhetsjätten TV4 får kritik efter ett vänstervridet inslag om LO:s förslag om låglönejobb, där fackförbundet Handels informatör Anna Jarl presenterades för tittarna som ett vanligt "butiksbiträde".

Dela artikeln

Många är nu kritiska till att TV4 valt att utelämna informationen om Jarls tunga post inom Handels mäktigaste distrikt i Stockholm, men själv anser Anna Jarl att det var rimligt att inte nämna uppgiften.

På Twitter förklarar hon vidare, iklädd glasögon av märket Chanel, att hon tjänar tillräckligt lite för att uttala sig om låglöneförslaget.

Arbetsgivarorganisationen Svensk Handels presschef Markus Friberg är däremot kritisk till TV4:s agerande.

TV4 hävdar att man har "tydliga rutiner" mot att låta aktivister komma till tals under falsk flagg, och att man brustit den här gången.

Så sent som i oktober 2012 fälldes Sveriges Radio av granskningsnämnden för att ha sänt ett inslag om "Fattiga Frida", som påstods ha det så knapert att hon var tvungen att stjäla toapapper.

Det avslöjades dock att Frida istället var en förmögen innerstadsjournalist som var vän med journalisten som gjorde inslaget och hade jobbat i samma program. Frida ägde dessutom en innerstadslägenhet i miljonklassen.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Inrikes

Nya SD-segern: Sänkt moms på dansband

Överens med regeringen.. Fortsätter att få igenom "plånboksfrågor" medan invandringen fortsätter.0 

Teorin: Lars Trägårdh knarkade upp kulturkanon-pengarna

Antas ha bett ChatGPT skriva kanonen.. Jonas Gardell tror slarvet beror på AI och dålig arbetsdisciplin.0 

AMS ip-kontroll: 4.000 lyfter a-kassa från utlandet

Loggar in direkt från Thailand och söker bidrag.. "Vi pratar om personer som befinner sig utomlands fast de borde vara i Sverige och söka arbete".0 

Många reservofficerare ej i form för tredje världskriget

Larmet: För plufsiga, trötta, gamla.. Endast var femte av Sveriges 7.000 reservofficerare är under 45 år.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mikael Wiehe: Jag har alzheimer. Ger beskedet i Sommar i P1.0