Finn Bengtsson.

M-profil lämnar riksdagen i protest

Publicerad 9 oktober 2016 kl 16.35

Inrikes. Moderaternas riksdagsgrupp har förvandlats till en samling ja-sägare och mobbare. Det menar riksdagsledamoten Finn Bengtsson (M), som har beslutat sig för att inte ställa upp för omval.

Dela artikeln

Finn Bengtsson var bland annat en av få moderater som öppet kritiserade den så kallade Decemberöverenskommelsen, vilket ledde till att han drabbades av repressalier från partiledningen och mobbades ut av sina partikollegor i riksdagen.

– Den rådande antidemokratiska slutenhetskulturen håller på att förvandla moderaternas kärna till en grupp alltmer tysta personer, som vid egna ställningstaganden får känna på repressalier av oproportionell styrka, säger han till Aftonbladet.

Bengtsson säger att han kommer att ägna sina sista två år i riksdagen åt att motarbeta den osunda internkulturen i Moderaterna.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 668504209


Varnish cache server

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Afghanskt nyår blir svenskt kulturarv. Tar plats på statlig förteckning – tillsammans med indiska diwali.0 

Här kniper Sverige 20:e-platsen i Eurovision. "Fröken Snusk" gick inte riktigt hem ute i omvärlden.0