MSB: Inte vi som bett Youtube censurera

Publicerad 6 september 2018 kl 14.53

Media. MSB samarbetar med Youtube, Facebook och Twitter inför riksdagsvalet – men myndigheten uppger sig inte ha något att göra med den censur som skett på plattformarna.
– Vi har inte flaggat filmer eller på annat sätt bett Youtube att ta ner filmer, säger Fredrik Sjöberg på MSB till Fria Tider.

Dela artikeln

En rad olika svenska videoklipp med politiskt innehåll har censurerats av Youtube under den pågående valrörelsen.

Myndigheten för samhällsskydd och beredskap, MSB, har en "valsamverkan" med Youtube och fick för ett par veckor sedan tillgång till plattformens "Trusted Flagger"-funktion, visar mejlkorrespondens som Fria Tider tagit del av.

– Det är en sorts portal där man kan anmäla innehåll som strider mot Youtubes riktlinjer. Den stora fördelen med Trusted Flagger-funktionen är att man kan anmäla flera videor samtidigt, och ärendena hanteras snabbare av Youtube, säger MSB-medarbetaren Fredrik Sjöberg, som har skött kontakterna åt myndigheten.

Enligt Sjöberg har MSB dock inte använt flaggningsfunktionen.

– Vi har inte heller på annat sätt påtalat något innehåll för Youtube som de ska kunna bedöma. Vi har inte haft något sådant samarbete.

MSB har liknande samarbeten med Facebook och Twitter. Men inte heller på dessa plattformar ska myndigheten ha begärt att material ska plockas bort.

– Det var ett fall där en Facebookgrupp felaktigt utgav sig för att vara länsstyrelsen i Stockholm. Då bad vi Facebook att titta på den och de bedömde att sidan stred mot deras riktlinjer och tog bort den. Det är den enda gången vi har varit i kontakt med dem i ett sådant ärende, säger Fredrik Sjöberg.


Stor debatt i statsradion. Kallas för skattefinansierade marxister av schackexpert.0 Plus

Vetenskap

Stor svensk studie bekräftar fördomar. Höjda bidrag får bidragstagare att skaffa fler barn istället för att skaffa ett arbete, visar en undersökning från Inspektionen för socialförsäkringen.0 Plus

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Media

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0