MSB: Inte vi som bett Youtube censurera

Publicerad 6 september 2018 kl 14.53

Media. MSB samarbetar med Youtube, Facebook och Twitter inför riksdagsvalet – men myndigheten uppger sig inte ha något att göra med den censur som skett på plattformarna.
– Vi har inte flaggat filmer eller på annat sätt bett Youtube att ta ner filmer, säger Fredrik Sjöberg på MSB till Fria Tider.

Dela artikeln

En rad olika svenska videoklipp med politiskt innehåll har censurerats av Youtube under den pågående valrörelsen.

Myndigheten för samhällsskydd och beredskap, MSB, har en "valsamverkan" med Youtube och fick för ett par veckor sedan tillgång till plattformens "Trusted Flagger"-funktion, visar mejlkorrespondens som Fria Tider tagit del av.

– Det är en sorts portal där man kan anmäla innehåll som strider mot Youtubes riktlinjer. Den stora fördelen med Trusted Flagger-funktionen är att man kan anmäla flera videor samtidigt, och ärendena hanteras snabbare av Youtube, säger MSB-medarbetaren Fredrik Sjöberg, som har skött kontakterna åt myndigheten.

Enligt Sjöberg har MSB dock inte använt flaggningsfunktionen.

– Vi har inte heller på annat sätt påtalat något innehåll för Youtube som de ska kunna bedöma. Vi har inte haft något sådant samarbete.

MSB har liknande samarbeten med Facebook och Twitter. Men inte heller på dessa plattformar ska myndigheten ha begärt att material ska plockas bort.

– Det var ett fall där en Facebookgrupp felaktigt utgav sig för att vara länsstyrelsen i Stockholm. Då bad vi Facebook att titta på den och de bedömde att sidan stred mot deras riktlinjer och tog bort den. Det är den enda gången vi har varit i kontakt med dem i ett sådant ärende, säger Fredrik Sjöberg.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 593945460


Varnish cache server

Dumpades med söndertrasat underliv i ökänd park. Nu kämpar ungen för sitt liv – första steget är att lära sig äta igen.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Onlyfans-ägaren död i cancer. Porrkungen Radvinsky blev 43 år.0 

Chuck Norris är död. Legendariske actionstjärnan blev 86 år.0