Fröken Frimans krig.

Svensk feministserie ska spelas upp i FN

Publicerad 10 mars 2017 kl 10.37

Inrikes. SVT:s dramaserie Fröken Frimans krig, som handlar om hur kvinnor i början av 1900-talets Sverige startar ett livsmedelskooperativ mot manssamhället, ska spelas upp i FN.

Dela artikeln

Det är under en pågående kvinnokonferens i FN om ekonomisk ojämställdhet som den svenska feministiska tv-serien ska visas, skriver DN.

Sissela Kyle, som spelar huvudkaraktären Dagmar Friman, ska personligen åka till FN. Hon ska tala om serien och vilket genomslag den haft på svenska tittare. Enligt Sissela Kyle finns det ett stort intresse för kvinnohistoria i Sverige.

Dessutom ska två klipp från serien spelas upp.

Det ena handlar om den så kallade reglementeringen som fanns i Sverige och Europa under denna tid. Det var en legalisering av prostitution som innebar att polisen registrerade alla kvinnor som var prostituerade. Kvinnorna skulle sedan kontrollera sig för sjukdomar varje vecka, och den som inte var sjuk fick stämpeln "frisk".

– I princip medförde det att man tillhandahöll friska varor (läs: kvinnor) för männens behov, säger Sissela Kyle till DN.

Sissela Kyle kommer på tisdag medverka i FN tillsammans med Laurence Rossignol, minister för kvinnors rättigheter i Frankrike, samt Åsa Regnér, Sveriges jämställdhetsminister. Enligt Kyle har Sverige och Frankrike samma typ av sexköpslag.


Nyheter från förstasidan

Helgens jordgubbar svindyra – men snart sjunker priset

Vårfrost och torka drev upp priset. Men snart blir svenska jordgubbar både godare och billigare än vanligt.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Leif Östling: Byråkratin är permafrosten i systemet

Vill ha ett svenskt DOGE.. Ett "effektiviseringskansli" inom regeringskansliet skulle kunna skära ned på offentliga utgifterna.0 

Invandrare varnas för Tullverket: "Tar arabers pengar"

Nya kampanjen i sociala medier.. "Man hindrar araber att lämna Sverige med sina pengar."0 

"Jordgubbens" kusin sparkas som åklagare

Skickade sekretessbelagda uppgifter om gängmord till släktingar.. Försvarade sig förgäves med att hon "har ett väldigt starkt rättspatos".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0 

Vasaskeppets "lillasyster" hittad utanför Finland . Förliste 1651 – och beskrivs som mindre och snabbare syskon.0