Bostadsbubblan
110 miljoner kronor. Så mycket kostade detta objekt på Tyrgatan i Östermalm när det såldes i våras.

110 miljoner kronor: Här är årets dyraste Stockholmsvillor

Publicerad 24 december 2017 kl 11.41

Inrikes. Ett townhouse på Östermalm toppar listan när bostadssajten Booli listar årets dyraste villor i Stockholm.

Dela artikeln

Det är inte bara den allt mer belånade medelklassens bostadsrätter som ökat absurt mycket i pris i de senaste årens bostadsbubbla.

Även i de mest exklusiva områdena i Stockholm har priserna ökat –  med mellan 30 och 50 procent under åren 2013 till 2017.

Bostadssajten Booli har tagit fram en rörlig karta som visar i vilka områden de allra dyraste villorna finns. Hittills i år har det sålts nästan 1.400 villor till ett pris över 10 miljoner i Stockholms län. Förra året såldes knappt tusen villor i samma prisklass eller över.

Det allra dyraste objektet som sålts i år är ett townhouse på Östermalm, närmare bestämt på adressen Tyrgatan 7. Det huset såldes i april för svindlande 110 miljoner kronor.

– Senast det såldes var 2015, men då för lite drygt 55 miljoner kronor. Förutom unika villor i innerstan är det pampiga villor vid vattnet som är dyrast, säger Matilda Adelborg, pressansvarig på Booli.

Här är de fem dyraste Stockholmsvillorna som sålts i år:

1. Tyrgatan 7, Östermalm

2. Ekholmsnäsvägen 93, Brevik

3. Svärtgärdsvägen 6, Fagerholm

4. Havsstigen 4, Saltsjöbaden

5. Hagkroken 12, Lidingö

Listan baseras på lagfartsinformation från Lantmäteriet.


Fast för grov skadegörelse av Karl XII:s likfärd. Fångas på film när han attackerar oersättliga konstverket i Stockholm – skyller på att Karl XII är "stor inom nazismen".0 Plus

Nyheter från förstasidan

USA kräver att Stockholm slutar vara PK: "Helt bisarrt"

Har fått tio dagar på sig att avsluta sina woke-satsningar. "Det tänker vi absolut inte göra, det är tvärtemot allt vi står för."0 

Ekonominyheter

Gängen tar över allt större del av ekonomin

Driver apotek, bygger vägar och styr i vården.. Den kriminella ekonomin uppskattas nu omsätta upp till 150 miljarder kronor.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Jimmie Åkesson firar 20 år som partiledare

Arbetet med att liberalisera partiet påbörjades 7 maj 2005.. Två decennier senare anses SD-höjdarna nästan rumsrena nog att få ministerposter.0 

Tidöpartierna vill skärpa regler för villkorlig frigivning

Nya förslagen.. Vill också införa flera andra skärpningar på straffområdet.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0 

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0