"Historiska mätningen": SD är jämnstora med S

Publicerad 3 oktober 2019 kl 20.17

Inrikes. Sverigedemokraterna är nu ikapp Socialdemokraterna. Det visar Expressen/Demoskops senaste opinionsmätning. Undersökningen kallas "historisk".

Dela artikeln

Dagen som många invandringskritiker väntat på är här. Sverigedemokraterna är jämnstora med Socialdemokraterna i en etablerad opinionsmätning.

Det är i Expressen/Demoskops senaste mätning som SD slår rekordet.

Socialdemokraterna får 23,1 procent, ett tapp med 5 procentenheter sedan valet.

Samtidigt får Sverigedemokraterna 22,9 procent, en ökning med 1,5 procentenheter sedan förra undersökningen. Det är det högsta resultatet SD någonsin haft i Demoskop.

SD har ökat med 5,4 procentenheter sedan riksdagsvalet, och tar väljare från både Socialdemokraterna och Moderaterna.

– Vi har aldrig sett ett mindre avstånd mellan S och SD. Nu är avståndet så obetydligt att det inte går att avgöra med säkerhet vilket parti som är störst i Sverige, säger Demoskops opinionschef Peter Santesson till Expressen och påpekar att SD ökar på grund av svenskarna alltmer uppfattar samhällsutvecklingen som negativ.

I samma mätning får Moderaterna 19,5 procent, KD 6,6 procent, Liberalerna åker ur riksdagen med 3,9 procent, Miljöpartiet får 5 procent, Centern 8,3 procent och Vänsterpartiet får 8,6 procent.


Ekonominyheter

Fortsatt kyligt på bostadsmarknaden

Tuffast för lägenheter.. "Bara att konstatera att det är fortsatt kräftgång."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Nedslående beskedet från Lytens vd. "Jag har redan bett våra samarbetspartners att titta på detta."0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mikael Wiehe: Jag har alzheimer. Ger beskedet i Sommar i P1.0 

Mysterium omger American Eagles reklam. Modejätten pissade vänstern i ansiktet.0