Somaliernas nattbesök

SR: Därför mörkade vi att inkräktarna var somalier

Publicerad 21 mars 2022 kl 19.53

Inrikes. Att SR P4 Örebro mörkade att de främmande män som tog sig in på ett boende för ukrainska flyktingkvinnor var somalier har fått stor uppmärksamhet. Nu förklarar den statliga mediejätten tilltaget.

Dela artikeln

I ett mejl till Nyheter Idag skriver P4 Örebros reporter Jakob Odelstad att han utelämnade signalementen som kvinnorna gav för att han tyckte de var ”rätt vaga”, då det var mitt i natten och mörkt.

Polisen ska också ha fått in en anmälan om försök till inbrott med anledning av händelsen.

Samnytt har talat både med kvinnorna på boendet och ytterligare en person som var med, som hävdar att Odelstad klippte friskt i den information som så småningom nådde lyssnarna. Bland annat ska informationen om inkräktarnas härkomst ha framkommit, men utelämnats av radion.


"Vi har lurats i 30 års tid." Politiskt korrekt önsketänkande bakom tidigare studier, visar häpnadsväckande nya fynd.0 Plus

Nyheter från förstasidan

C-toppen blev miljonär på pedofili – nu vill han även slippa straff

Gustav Hemmings förklaring: "Trodde han var äldre". Väntas kvittera ut 15 miljoner i fallskärm efter runkandet framför 13-åringen.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.