Mordförsöket i Skellefteå
Den misstänkte Abushi Shamse Kamal är över 15 år, enligt åklagaren.

Skellefteå-etiopiern hade falsk ålder – är straffmyndig och kommer åtalas

Publicerad 9 augusti 2022 kl 19.41

Inrikes. Den unge etiopier som våldtog och försökte mörda en nioårig flicka i Skellefteå för en dryg månad sedan är straffmyndig. Det har åklagaren kommit fram till, skriver Åklagarmyndigheten i ett pressmeddelande.

Dela artikeln

– Föräldrarna har i polisförhör förklarat att man av misstag angav fel födelsedatum för sonen när man kom till Sverige. Det verkar också vara något som man sedan påtalat för svenska myndigheter, säger kammaråklagare Irene Falk, tillförordnad förundersökningsledare, i en kommentar.

Den misstänkte etiopiern, som heter Abushi Shamse Kamal och alltså är över 15 år och kan därför dömas till ungdomsvård om han fälls för brotten mot flickan.

– Eftersom resultaten från den medicinska ålderbedömningen bekräftar det som den misstänkte och hans föräldrar uppgett – att han är 15 år fyllda – så kommer vi i den fortsatta handläggningen utgå från denna ålder. Det misstag som verkar ha skett när han kom in i landet kommer således inte innebära att en lagföring är utesluten. Om bevisen mot honom är tillräckligt starka när utredningen är klar så kommer åtal att väckas, säger Irene Falk.

Falk säger också att hon inte tänker förhöra flickan av hänsyn till omständigheterna, även om hon skulle vara i skick att klara ett förhör. Hon har varit nedsövd länge och förväntas inte minnas något av händelsen, enligt åklagaren, som dock anser att övrig bevisning är tillräcklig för att fälla Abushi för brotten.


Svensk våldtäktsstatistik chockar världen. Miljardärens intervention väcker nu debatt bland invandringskritiker.0 Plus

Skandalanstalten. Tre av kvinnorna har nu själva dömts till fängelse.0 Plus

Så dog soldaterna för "flickskolor" i Afghanistan. Svenska medier sålde in kriget – med hundratusentals döda – som ett feministprojekt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Massprotester mot asylhotell sprider sig över hela Storbritannien

Omfattande demonstrationer under helgen. Vanliga britter har fått nog – och kräver att hela asylsystemet avskaffas.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.