Bankernas utrensningar
Nigel Farage.

Brittiska regeringen lovar stoppa bankterrorn

Publicerad 20 juli 2023 kl 16.03

Utrikes. Regeringen i Storbritannien uppger sig förbereda lagstiftning som ska tvinga banker att sluta stänga av och neka kunder på grund av deras politiska åsikter. Ideologiska svartlistningar ska kunna leda till indragna banklicenser.

Dela artikeln

Bakgrunden är att Nigel Farage, tidigare partiledare för Brexit-partiet Ukip, fått sina konton avstängda av banken Coutts.

Ett dokument från den brittiska banken visar att orsaken till avstängningen helt beror på att Coutts anser att Farage inte har tillräckligt politiskt korrekta "värderingar".

Nigel Farage har försökt öppna nya konto i tio andra banker, men nekats. Även hans familjemedlemmar har fått sina konton avstängda och förvägrats att öppna nya.

Liknande åtgärder har drabbat oppositionella personer i Sverige – exempelvis Fria Tiders grundare Widar Nord som fick sitt privata Swedbank-konto avstängt.

Regeringen i Storbritannien reagerar på det som drabbat Farage och uppger sig vilja införa nya lagar mot bankernas politiska förföljelser. Man förbereder lagstiftning som innebär att banker som svartlistar kunder av politiska skäl ska riskera att få sina licenser indragna, rapporterar The Guardian.

Nigel Farage hyllar beskedet och kallar det för "ett av de snabbaste ingripandena jag har sett från regeringshåll på många, många år".


Skandalen avslöjas av Riks. Mannen och hans släktingar terroriserar omgivningen – men ministern tar dem i försvar.0 Plus

Så går stöldmetoden till. Man i Stockholm tog ena kvinnan på bar gärning.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Kiev i brand efter Putins samtal med Trump

Angreps med 550 robotar och drönare. Putin "vill inte stoppa kriget", konstaterar Donald Trump nu.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.