Turkiet om Sveriges Nato-status: "Måste uppfylla sina åtaganden"

Publicerad 11 september 2023 kl 10.43

Utrikes. Turkiet vill att dess köp av amerikanska F-16-plan inte kopplas till landets godkännande av ett svenskt inträde i Nato. Det säger presidenten Recep Tayyip Erdogan, som vänder sig emot att USA tar upp Sverige i förhandlingarna.

Dela artikeln

– Tråkigt nog fortsätter vänner att ta upp Sverige när det handlar om F-16, sa Erdogan på G20-mötet i New Delhi.

USA:s kongress blockerar för närvarande den försäljning av F-16 som sedan 2021 har varit planerad att ske till Turkiet.

Orsaken till att mångmiljardaffären ligger på is är att Turkiet inte har ratificerat Sveriges medlemskap i Nato.

– Sverige måste uppfylla sina åtaganden, säger Erdogan.

Enligt Erdogan äger han inte frågan om Sverige ska gå med i Nato eller ej, utan det är parlamentet som beslutar huruvida Sverige har uppfyllt sina åtaganden eller ej.


Nyheter från förstasidan

Här åtalas Expressen för att ha haft sex med poliskälla

Profilerade journalisten Maja Olofsson inför rätta. Vägrar svara på tilltal när journalisten Christian Peterson dyker upp och ställer frågor.0 

Ekonominyheter


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.