Majoritet för totalförbud av telefonförsäljning

Publicerad 4 december 2024 kl 13.03

Konsument. En ny opinionsundersökning visar att en stor majoritet av den svenska befolkningen vill förbjuda telefonförsäljning.

Dela artikeln

Enligt mätningen, som utförts av Indikator för Ekot, uppger närmare 75 procent av de tillfrågade att de är positiva till ett totalförbud för all form av telefonförsäljning.

Undersökningen genomfördes efter att Dagens Nyheter avslöjat att Socialdemokraternas lotteriverksamhet använt sig av telefonförsäljning riktad mot äldre och förvirrade.

Avslöjandet har väckt kritik och diskussion kring branschen och dess metoder.

Konsumentverkets generaldirektör Cecilia Tisell uppger för SVT att det krävs betydligt hårdare tag mot telefonförsäljning, och har flera förslag.

– Vi föreslår specifikt att det införs ett rent förbud mot telefonförsäljning av lån, säger hon.

I en debattartikel i Dagens Nyheter skriver hon:

”Det är försäljningsmetoden som sådan som är problematisk. Extra svårt är det för utsatta målgrupper som äldre, personer med kognitiva funktionsnedsättningar eller de med låga kunskaper i svenska.”


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

Efter snyftreportaget i GP. Joakim Lamotte ställde kompletterande fråga till jättefamiljen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Här bombas iranska tv-ankaret i direktsändning

Flyr studion i panik – "Allahu akbar". Tv-bolaget IRIB:s stora högkvarter står i lågor efter Israels bombattack.0 

Ekonominyheter

Bombterror bakom sänkta bostadspriser

Tydligt samband.. Effekten är statistiskt säkerställd, enligt ekonomer.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.