Skolmassakern i Örebro

Polisen vägrar berätta om någon dött i Örebro

Publicerad 4 februari 2025 kl 15.51

Inrikes. Polismyndigheten berättar inte hur många döda man har anträffat – om någon – vid skolskjutningen i Örebro. Myndigheten hänvisar bland annat till förundersökningssekretess.

Dela artikeln

– Det är en pågående insats, vi håller precis på att söka igenom den aktuella skolan. Av den anledningen, i och med att det här är en pågående förundersökning, så kan vi inte uttalas oss om just den frågan, om hur många avlidna... eventuella avlidna... vi har, säger Roberto Eid Forest, chef för lokalpolisområde Örebro, på pressträffen idag.

Under regionens redogörelse för skadeläget sades det dock inget om att någon avlidit efter att ha tagits akut till sjukhus. Det innebär dock inte att döda inte har anträffats.

Flera större medier rapporterar att flera döda har anträffats efter händelsen.

Polisen uppger sig ha startat förundersökningar om en rad brott, bland annat försök till mord. Inget av brotts­rubriceringarna passar dock in på brott med dödlig utgång, varför allt tyder på att mediernas uppgifter är felaktiga, såvida inte både polisen och sjukvården i region Örebro län vilseleder med sina uttalanden.


Fast för grov skadegörelse av Karl XII:s likfärd. Fångas på film när han attackerar oersättliga konstverket i Stockholm – skyller på att Karl XII är "stor inom nazismen".0 Plus

Nyheter från förstasidan

USA kräver att Stockholm slutar vara PK: "Helt bisarrt"

Har fått tio dagar på sig att avsluta sina woke-satsningar. "Det tänker vi absolut inte göra, det är tvärtemot allt vi står för."0 

Ekonominyheter

Gängen tar över allt större del av ekonomin

Driver apotek, bygger vägar och styr i vården.. Den kriminella ekonomin uppskattas nu omsätta upp till 150 miljarder kronor.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.