Kommunistisk klistermärkes-terror kostade 40.000 att sanera

Publicerad 15 maj 2025 kl 13.31

Inrikes. Tre män står åtalade för skadegörelse efter att ha satt upp otaliga klistermärken med kommunistiska budskap runt om i centrala Umeå. Det hela visade sig bli en dyr historia för skattebetalarna.

Dela artikeln

Problemen med de vänsterextrema klistermärkena i Umeå, som sätts upp i sådana mängder att de nästan helt täcker busskurer och liknande, har tidigare uppmärksammats i media.

Den aktion som nu lett till åtal skedde i februari och dokumenterades av övervakningskameror.

Klistermärkena sattes upp på bland annat glasrutor, soptunnor och digitala tavlor vid busshållplatser. Kostnaden för saneringen landade på cirka 40.000 kronor, enligt P4 Västerbotten..

En av de åtalade erkänner brott, men anser att han själv inte ska stå för kostnaderna. Han anser att Revolutionära kommunistiska partiet, RKP, som låg bakom initiativet, borde betala ersättningen i stället.

– Det var deras klistermärken och deras idé att sätta upp dem, säger mannen i polisförhör.


Nyheter från förstasidan

S tror inte på valvinst 2026: "Vi förlorar"

Kaoset med MP ett av skälen. Trots ett övertag i opinionen växer oron inom Socialdemokraterna inför valet 2026.0 

Ekonominyheter


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.