Björn Skifs inledde Eurovision i Malmö 2024 med sin klassiska hitlåt "Hooked on a Feeling".

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären

Publicerad 17 juli 2025 kl 11.12

Kulturnyheter. Artisten Björn Skifs, 78, avslutar sin karriär efter att ha diagnostiserats med frontallobsdemens, meddelar familjen i ett pressmeddelande på onsdagen.

Dela artikeln

– Det är inte lätt att ta in, varken för mig eller mina närmaste och det känns så oerhört sorgligt på så många vis, säger Skifs.

78-årige Skifs inledde sin bana på 1960-talet i gruppen Slamcreepers. Han är bland annat känd för att som första svensk toppa Billboardlistan i USA med Blue Swede och låten "Hooked on a Feeling" 1974. Han har även vunnit Melodifestivalen två gånger, 1978 och 1981.

Nu sätter sjukdomen punkt för ett långt artistliv.

– Jag har levt ett rikt och fantastiskt liv, fyllt av musik, kärlek och skratt. Tack till alla som på något sätt varit en del i mitt artistliv, inte minst publiken! Nu är det dags att sakta ner och ta en dag i taget, säger Skifs i uttalandet.

Familjen tackar för det stöd som visats men vädjar samtidigt till media att respektera deras önskan om privatliv. Några ytterligare kommentarer kommer inte att lämnas.


"Omoralisk" klädsel, enligt araberna. Tonåringens ansikte permanent vanställt av huggen med glasskärvor.0 Plus

Varning för starka bilder! Ena kvinnan går till attack – men offret ger tillbaka med samma mynt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Stort antal vapen förbjuds vid jakt – här är listan

Inte bara AR-15. SD:s och regeringens förbudsplaner sväller.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.