" /> " /> " />
Hedvigs/CC-BY

Peace & Love i konkurs

Publicerad 28 maj 2013 kl 16.54

Inrikes.Festivalen Peace & Love i Borlänge går i graven. Vid lunchtid på tisdagen meddelade bolaget bakom festivalen att man begärt sig själv i konkurs - och att årets festival ställs in.

Gilla artikeln på Facebook

Klockan 11.40 på tisdagen kom pressmeddelandet från Peace & Love AB där man meddelade allmänheten att man ansökt om konkurs.

"Ägaren och ledningsgruppen har rådgjort med interimsstyrelsen och därefter fattat beslutet att begära Peace & Love AB i konkurs, då man inte finner det försvarbart att fortskrida planeringen av årets festival och att fortsätta sälja biljetter", skriver festivalen i meddelandet.

Orsaken till konkursen är enligt bolaget att man hittills bara sålt 9000 biljetter, vilket är långt från vad man hade räknat med. Därför klarar man inte av att betala sina löpande räkningar vilket blivit ett allt större problem ju närmare festivalen man kommit.

– Vi är alla otroligt ledsna och känner såklart extra för er som längtat, planerat och köpt biljett, säger Jesper Heed, grundaren av Peace & Love, i pressmeddelandet.

Det är ännu oklart om de som betalat för biljetter kommer att få tillbaka några pengar. I Sverige hör det till traditionen att konkursförvaltare, som oftast är advokater, omvandlar eventuella tillgångar i konkursförsatta bolag till advokatarvode istället för utdelning till borgenärerna. I Saabs konkurs förra året godkände Vänersborgs tingsrätt att två personer, båda advokater, tömde bolaget på 104 miljoner kronor i arvode för drygt tio månaders arbete. I förskott.


Banbrytande svenska studien. Alla deltagare återfick synförmågan efter operation.0 Plus

Ekonominyheter

Arbetslösheten närmar sig 10 procent

Dystra siffrorna.. Nu räknas 559.000 personer som arbetslösa i Sverige.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.