" /> " /> " />
Räddningstjänsten rycker ut för att släcka en anlagd bilbrand

Farlig bilbrand släcktes i tid

Publicerad 23 februari 2012 kl 01.59

Inrikes.En bil stacks i brand i Stockholmsförorten Alby natten till tisdagen, bara några meter ifrån bostadshus där flera familjer låg och sov. Men någon upptäckte branden och räddningstjänsten hann fram i tid.

Gilla artikeln på Facebook

En personbil stacks i brand bland höghusen i Stockholmsförorten Alby strax efter midnatt natten till tisdagen tidigare i veckan. Den explosionsartade branden väckte flera boende i området.

Räddningstjänsten hann släcka branden innan den hunnit sprida sig till andra bilar eller närliggande byggnader. Branden begränsades till den utbrända bilen och inga människor kom till skada.

Anlagda bilbränder har blivit ett allt vanligare fenomen de senaste åren, i synnerhet i invandrartäta miljonprogramsområden. Ungdomsgäng med mångetnisk bakgrund använder sig av hemtillverkade brandbomber för att tända eld på de boendes bilar. För många familjer innebär det en ekonomisk katastrof att se familjebilen slukas av lågorna då många av dem inte har råd med mer än trafikförsäkring.


Artisten "förtvivlad" över mångkulturella utvecklingen. Att vi har gränser och nationer har en orsak, enligt stjärnan.0 Plus

Liknande skräckscener även i Sverige. "Jag kommer aldrig att komma tillbaka till det här jävla landet."0 Plus

Nyheter från förstasidan

SD-larmet: Moderaterna viker ner sig om bidragstak

Nya Tidösprickan – M uppges vackla i sin egen profilfråga. "Man öppnar hela tiden för nya tolkningar och undantag, det är oroande."0 

Ekonominyheter

Blancolån finansierar "kontantinsats" när unga köper bostad

"Ett systemfel.". Mer än var tredje lånar hela vägen till "nocken".0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.