Malexandermorden

Polismördare blir professionell antirasist

Publicerad 19 maj 2014 kl 09.04

Inrikes. Den ökände mördaren och krigsförbrytaren Jackie Arklöv har fått anställning som antirasist på skattefinansierade Exit, rapporterar flera medier.

Dela artikeln

© 

Jackie Arklöv, vid tiden för dubbelmorden i Malexander 1999.

Arklöv, som också gjort sig skyldig till folkrättsbrott med rasistiska undertoner i Bosnien, är i Sverige mest känd för delaktighet i Malexandermorden 1999, för vilka han dömdes till livstids fängelse. Arklöv har hitintills nekats möjligheter till obevakade permissioner, men nu hoppas han kunna få dem beviljade med hjälp av skattefinansierade Fryshuset i Stockholm, där han erhållit anställning på den antirasistiska organisationen Exit, där han ska "hjälpa människor som vill lämna vit makt-miljön".

Han motiverar kraven på obevakad permission med bland annat anställningen som grund.

"Om jag ska ha en möjlighet att på ett adekvat sätt sköta min verkställighet och stärka mitt prosociala nätverk, är permission på egen hand nödvändig – efter 15 år!", skriver Arklöv i ett brev till förvaltningsrätten, dit han överklagat avslaget på hans tidigare begäran om obevakade permissioner. 

Han har tidigare också nekats att få sitt straff tidsbestämt. 

"Det är inte rimligt att jag ska tvingas vänta tills jag fått ett tidsbegränsat straff, innan permission på egen hand beviljas", skriver han vidare.

Fryshuset har tidigare kritiserats för att de anställer grova kriminella att agera som så kallade förebilder åt ungdomar. 


Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Går omkring och terroriserar omgivningen. Filmar själva och lägger upp på Facebook.0 Plus

Mer från Inrikes

AP-fonderna satsar på israelisk vit fosfor

Populära krigsförbrytarkemikalen tas fram med svenska pensionspengar.. Försvaret: "Det är ingen som har erkänt, så att säga, att de har använt det".0 

Malmöprofilen: "Haveri" att SD prioriterar Ukraina och Israel före minskad invandring

Nils Littorins känga till Tidögänget.. Vänsterprofilen sågar konceptet med "100.000 nya uppehållstillstånd och 60.000 nya medborgarskap på ett år".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mikael Wiehe: Jag har alzheimer. Ger beskedet i Sommar i P1.0 

Mysterium omger American Eagles reklam. Modejätten pissade vänstern i ansiktet.0