Asylkaoset

Polisen släpper siffror över asylbrott

Publicerad 20 februari 2016 kl 16.54

Inrikes. Nu släpper polisen siffrorna över brottslighet under brottskod R291 – alltså asylrelaterad brottslighet som inträffat sedan asylkaoset kulminerade i höstas. Totalt rör det sig om 3.287 brott som hemlighållits under insatsen.

Dela artikeln

Den nationella särskilda polisinsatsen Alma är avvecklad och igår släpptes de siffror som polisen valt att hemlighålla hittills.

Enligt siffrorna har det inträffat 1.799 brott på asylboenden, 159 brott mot asylboenden och 1.329 brott som varken riktar sig mot eller har inträffat på asylboenden, men som ändå är relaterade till asylärenden.

De totalt 3.287 brotten har inträffat mellan den 11 november 2015 och den 31 januari 2016. Det handlar om 90 sexualbrott, 1028 fall av misshandel och 771 hot och ofredanden bland annat.

– Vad kan man förvänta sig? Det här är människor som varit med om extrema upplevelser och som nu lever under extrema förhållanden, säger kriminologen Jerzy Sarnecki till Aftonbladet.

Akademikerns förklaring är kontroversiell internationellt men vanlig i Sverige. Varken koncentrations­lägerfångar från andra världskriget eller krigs­flyktingar från Vietnamkriget har varit överrepresenterade i brottsstatistiken, medan den senare invandringen av afrikanska och arabiska folkslag har resulterat i stora mängder sex- och våldsbrott.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 331576289


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 331576290


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Succé för Dansk Folkeparti – tredubblas i valet

"Dansk Folkeparti är tillbaka." Belönas stort av väljarna efter att ha lagt fram krav på återvandring som går betydligt längre än SD.0 

Ekonominyheter

"Skrämmande": Växande vreden när storbankerna stoppar kontanter och stänger konton

Allt fler får nog av terrorn.. "Banken har slutat vara en servicepartner och blivit en fientlig kontrollmakt."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

ÖB: Irankriget stärker Ryssland – "synnerligen obra"

Michael Claesson slår larm om nya storkriget.. Förbrukad luftvärnsammunition och höjda oljepriser ger guldläge för Kreml.0 

Strandhäll till Teodorescu: "Vem är din hemliga finansiär?"

Kritikstormen: "Fy fan vilken vidrig fråga.". S-toppen anklagas för att vara antisemit – men hyllas av högern.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Onlyfans-ägaren död i cancer. Porrkungen Radvinsky blev 43 år.0 

Chuck Norris är död. Legendariske actionstjärnan blev 86 år.0