Krisen inom polisen
Unni Jerndal.

Polistopp hoppar av efter konflikt med Eliasson

Publicerad 6 oktober 2016 kl 17.37
Av Mattias Albinsson

Inrikes. Polisens kommunikations­direktör Unni Jerndal hoppar av sitt uppdrag efter en konflikt med myndighetens skanal­omsusade rikspolis­chef Dan Eliasson, skriver SVT.

Dela artikeln

"Jag har idag slutfört en tids diskussioner med rikspolis­chefen om funktionen som kommunikations­direktör. Vi är överens om att vi inte är överens - om hur funktionen ska arbeta. Därför väljer jag att lämna uppdraget som direktör innan förordnandet går ut." skriver Jerndal i ett internt PM.

Unni Jerndal var den första chefen för polisens nationella kommunikations­avdelning i den nya nationella polis­myndigheten. Enligt egen utsago var hennes jobb att skapa en enhetlighet och effektivitet i polisens kommunikation. Hon tycker sig ha lyckats med enhetligheten, men inte effektiviteten.

Tidigare i år JO-anmäldes Jerndal sedan det framkommit uppgifter om att en polisanställd misstänktes för barnpornografi­brott. Anledningen till anmälan var att hon skickade ut ett mejl till de polis­anställda där hon påminde om förunder­söknings­sekretessen. Enligt anmälaren försökte hon "skrämma polis­anställda till tystnad" genom att förmå dem att inte prata med media.

Polisens jurister tyckte emellertid inte att kommunikations­direktören agerat felaktigt, men tyckte att det hade varit lämpligt om hon lyft fram meddelar­friheten i sitt mejl.

"Med hänsyn till att det inte finns något sakligt skäl att anta att e-brevet skickades i syfte att försöka avhålla personalen från att lämna information till media är det ändå förståeligt att Unni Jerndal inte berörde saken", skrev de.


Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Expo-veteranens nya karriär. "Känns ibland som att hela mitt liv består av att göra polisanmälningar."0 Plus

Mer från Inrikes

Ljusning för svenskar som fick narkolepsi av Tegnell-vaccinet

95 procent blev piggare med ny tablett.. Hundratals svenska barn och unga fick livet förstört efter att ha pressats ta experminentellt vaccin.0 

De flesta som läser svenska som andraspråk är födda i Sverige

Bisarra nya siffrorna från Skolverket.. Var tredje invandrare bedöms också prata för dålig svenska för att kunna jobba.0 

Deltar i Freedom Flotillas resa. Vid förra försöket attackerades båten i misstänkt israeliskt drönaranfall.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0