EU-valet 2019

Salvini uppges få leda EU-kritisk supergrupp

Publicerad 31 mars 2019 kl 22.15

Utrikes. Det finns en plan på att samla alla EU-kritiska högerpartier i Europaparlamentet i en gemensam allians ledd av Italiens inrikesminister Matteo Salvini. Det uppger i alla fall Den österrikiske EU-parlamentarikern Harald Vilimsky, som också är generalsekreterare för regeringspartiet FPÖ, enligt TT.

Dela artikeln

Vilimsky uppger för nyhetsbyrån APA att de tre EU-skeptiska partigrupperna ECR, EFDD och ENF kommer att presentera det nya samarbetet i april.

– Salvini kommer att vara alliansens ansikte, säger han.

En talesman för ECR, där Sverigedemokraterna ingår, uppger dock att beskedet är "nyheter även för oss", enligt TT.

SD:s EU-parlamentariker Peter Lundgren sade tidigare i mars till Dagens Nyheter, "på rak arm", att det inte kommer "att gå att bilda en stor EU-kritisk grupp".


Nyheter från förstasidan

29-årig lärarinna gruppvåldtogs av elevgäng

Utpressades – tills hon försökte ta sitt liv. Nu misstänks sju personer från bland annat Afghanistan, Rumänien och Irak för dådet.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Stred för det som är rätt – i 50 års tid. Affärsmannen, skribenten och invandringskritikern blev 64 år.0 

Mer från Utrikes

Brittiskt och amerikanskt nej till fler kärnvapen i EU

Tvärstopp för Macrons planer.. Vance: "Jag skulle bli chockad om president Donald Trump går med på det".0 

Trump bombar Jemen efter hot mot Israel

Amerikansk attack mot houthirebellerna i natt.. Donald Trump svarar på rebellernas hot om att återuppta attackerna mot israeliska fartyg.0 

Här grips FN-domaren för slaveri

FN-höjdaren Lydia Mugambe dömd.. Höll ung kvinna som slav i lägenheten i brittiska Oxford.0 

Vetenskap

Antalet unga tjockisar skenar. Sveriges ungdom blir snabbt fetare – dramatisk ökning på 20 år.0 

Genombrott för ny typ av AI-dator. "Spinnvågor" kan utmana kvantdatorn.0 

Kultur

SD-profilen: Gråsuggan i Lund "ett övergrepp". Ekeroth kritiserar kommunen efter omstridda bygget.0