© Staffanstorp/CC-BY-NC-SA

Säkerhetspolisen: Kent Ekeroth talar sanning

Publicerad 21 januari 2014 kl 18.44

Inrikes.I fredags kördes Kent Ekeroth ut från Nosh and Chow – enligt restaurangen därför att han kallat en kvinna "hora". Men Säpos livvakter säger att Ekeroth inte gjort något som motiverade en avvisning, utan att han slängdes ut på grund av sina åsikter.

Gilla artikeln på Facebook

Det var sent i fredags kväll som riksdagsmannen Kent Ekeroth blev ombedd att lämna restaurangen Nosh and Chow på Norrlandsgatan i Stockholm.

Anledningen till att Ekeroth kördes ut var enligt restaurangchefen Daniel Pramberg att han skulle ha kränkt en kvinnlig kroggäst genom att kalla henne ”hora” eller ”jävla hora” – något som Ekeroth själv bestämt förnekar.

Enligt Ekeroth sade en av restaurangens värdar att han och hans tre vänner inte var välkomna därför att de var sverigedemokrater.

Händelseförloppet iakttogs av Kent Ekeroths livvakter från Säpo, som befann sig tillsammans med honom på Nosh and Chow.

I lördags blev kammaråklagaren Ronnie Jacobsson, som hade jour under helgen, uppringd av Säpo.

Efter att ha fått en muntlig föredragning om vad som hänt kvällen innan på Nosh and Chow gjorde Ronnie Jacobsson bedömningen att Ekeroth kunde ha utsatts för olaga diskriminering. Han rekommenderade Säpo att anmäla det inträffade, vilket gjordes senare samma dag.

Men igår beslutade Ronnie Jacobsson att inte inleda någon förundersökning.

”"Uppgifterna i ärendet ger inte anledning att anta att brott som hör under allmänt åtal har förövats"”, skriver han i beslutet.

Jacobsson har förklarat att hans tidigare bedömning att olaga diskriminering kunde ha förekommit byggde på en missuppfattning av rättsläget – något som har slagits upp stort i flera tidningar.

Vad som däremot inte har framkommit i rapporteringen är vad Säpos personal har berättat om vad som hände på Nosh and Chow i fredags när Ekeroth tvingades lämna restaurangen.

Fria Tider har talat med Ronnie Jacobsson som har redogjort för de uppgifter Säpo delgav honom under den muntliga föredragning som ägde rum i lördags. Och det visar sig att polismännens beskrivning av händelseförloppet helt stämmer överens med Kent Ekeroths berättelse: han betedde sig inte olämpligt på något vis, utan avvisades från restaurangen på grund av sina politiska åsikter.

–– Ingenting hade inträffat som livvakterna noterat som skulle motivera ett avvisande. Utan det som sades till Ekeroth och hans sällskap var ungefär ”att vi vill inte ha er här”, säger Jacobsson.

Uppgav Säpo att han blev avvisad på grund av sina politiska åsikter?

–– De uppfattade innebörden av avvisningen på det sättet. Exakt i detalj vad de har hört och inte hört vet inte jag, men det var innebörden av det hela.

Så enligt Säpo hade Ekeroth inte betett sig olämpligt?

–– Nej. Och den saken pratade vi särskilt om, om det fanns något i hans eget beteende som hade föranlett avvisningen. Ingenting sådant var känt.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

"Rena Stasi-metoderna." Gärningsmannen kom undan med skyddstillsyn och sonen utmålades som "nazist" i media.0 Plus

Bisarra draget. Teorierna: Låg IQ, "ett rop på hjälp", substanser.0 Plus

Coronavaccin

Greps av polis efter gärningen. Erkänner allt – anser att vaccinet är livsfarligt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Arbetslösheten närmar sig 10 procent

Dystra siffrorna.. Nu räknas 559.000 personer som arbetslösa i Sverige.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Ebba Busch KU-anmäls för "Israel gör världen en tjänst"

Vice statsministerns uttalanden ska granskas.. Uppger sig vara utsatt för "hat och hot" i nytt försvarsinlägg.0 

Israel får miljoner av Sverige för att ta fram "framtidens mat"

Regeringens satsning kritiseras.. "Vår personal har suttit i möten med kollegorna i Israel och diskuterat framtidens mat – samtidigt som det bara några mil bort pågår en aktiv svältkatastrof."0 

Sandviken påstods tjäna miljarder på invandringen – pekas nu ut som "nya Rinkeby"

Tio år efter DN-scoopet.. Halva Sandviken är idag ett utanförskapsområde som "vita svenskar undviker".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mysterium omger American Eagles reklam. Modejätten pissade vänstern i ansiktet.0 

Sjöjungfru-staty ska rivas i Köpenhamn – har för stora bröst. Sexistanklagade "Stora sjöjungfruns" öde har slutligen avgjorts.0