SD: Bidragsbonus för storfamiljer bör slopas

Publicerad 7 april 2021 kl 08.12

Inrikes. Sverigedemokraterna vill avskaffa det så kallade flerbarnstillägget till barnbidraget som gör att bidragsfamiljer får mer pengar ju fler barn de har.

Dela artikeln

– Jag skulle vilja kalla det en integrationsreform och en jämställdhetsreform, säger SD:s ekonomiskpolitiske talesperson Oscar Sjöstedt till TT.

SD vill ersätta flerbarnstillägget med ett skatteavdrag, men det ska bara kunna användas av föräldrar som har en fast inkomst.

Med det nuvarande systemet blir bidragen högre ju fler barn föräldrarna har. En somalisk familj med fem barn kan till exempel få cirka 3.000 kronor extra bidrag i månaden i flerbarnstillägg.


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Var otrogen på krogtoalett i Malmö. Sambon misshandlade offret brutalt – och kvinnan falskanmälde honom.0 Plus

Mer från Inrikes

Kustbevakningens plan smygfilmade misstänkt mord

Ingrep inte – men filmade allt.. "Kan zooma in på ett frimärke från 1.000 meters höjd, så det har en detaljerad film på alltihopa".0 

Terrorforskare kritiserar SVT:s Expo-inbjudan

”Obegripligt dåligt”.. Magnus Ranstorp sågar public service-jätten efter att vänsterextremisternas medverkan.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0