Sexspionerande läkaren

Smygläste kvinnors journaler – förlorar sin läkarlegitimation

Publicerad 7 maj 2015 kl 08.54

Inrikes. En afghansk man som praktiserat som läkare i Rosengård i Malmö läste unga kvinnors journaler utan lov. Nu mister han sin läkarlegitimation.

Dela artikeln

Totalt begicks brottet vid 177 olika tillfällen mot 19 olika kvinnor, som själva har afghansk invandrarbakgrund.

Läkaren, 54-årige Khalilullah Safi, dömdes redan 2013 för dataintrånget. Tingsrätten skrev då i sin dom:

"Till detta kommer att de fem afghanska kvinnorna [som vittnat i rättegången] samstämmigt berättat att det finns en kultur bland vissa afghaner i Malmö att skvallra och att det finns en hederskultur enligt vilken man ska ha kontroll på ogifta kvinnor. Mot denna bakgrund finns ett tänkbart motiv för slagningarna."

Hälso- och sjukvårdens ansvarsnämnd (HSAN) har nu beslutat att dra in 54-åringens legitimation med omedelbar verkan. Nämnden konstaterar att "brottsligheten utgjort ett led i ett systematiskt kontrollerande av unga kvinnor med viss etnisk härkomst", enligt Sydsvenskan.

För tillfället driver Khalilullah Safi ett privat vårdbolag som heter Safi Hälsa och Vård AB.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 919349932


Varnish cache server

Transvestiten gjorde småbarnen till sexslavar. Urinerade spädbarn i munnen tills det orsakade sjukdom.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Löftet: Ingen PK-mångfald i nästa Sagan om ringen-film. Regissören avfärdar "politiskt korrekt" rollbesättning.0