Demonstrationerna i Hongkong
Demonstranter på Hongkongs gator.

Spänt läge i Hongkong

Publicerad 5 oktober 2014 kl 21.32

Utrikes. Spänt men än så länge lugnt. Så kan man sammanfatta helgen i Hongkong.

Dela artikeln

Både lördagen och söndagen uppges ha varit dagar då man väntat sig att den kinesiska regeringen ska slå ned mer resolut mot demonstranterna, men när natten föll efter söndagen var det fortfarande lugnt i staden. Frampå småtimmarna, måndag morgon lokal tid, höll sig polisen ännu i bakgrunden medan hundratals demonstrerande Hongkong-bor tältade på gatorna, rapporterar SCMP.

Chefsminister CY Leung har understrukit att allt ska "gå tillbaka som vanligt" senast på måndag och har uppmanat demonstranterna att lämna gatorna, utan att få gehör. Detta har tolkats som att en hårdför intervention från den kinesiska regeringen är att vänta när som helst. Den kinesiske presidenten Xi Jinping har inte gjort sig känd som tillmötesgående när det gäller demonstrationer och oroligheter, utan beskrivs närmast som en "hök".

De omfattande demonstrationerna i Hongkong har nu pågått i över en veckas tid och anordnas i protest mot de inskränkningar av demokratin som gjorts i syfte att alltmer integrera Hongkong i det kinesiska politiska systemet. Hongkong var fram till 1997 en brittisk koloni och åtnjöt då förmåner och friheter som inte kineser i övriga delarna av Kina är vana vid.

 


"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Nya interaktiv karta visar snabba trenden. Även stora delar av Stockholm domineras nu av personer med utländsk bakgrund.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Stockholmsbörsen väntas falla imorgon – men inte detta bolag

Trump skapar osäkerhet bland USA:s allierade.. Svenska jätten vinnare när Grönland kraschar förtroendet för amerikansk försvarsindustri.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.