SSU Norrbotten fuskade till sig pengar

Publicerad 15 maj 2012 kl 21.48

Inrikes.Att erhålla bidrag för kurser utan deltagare är sött i till början - men surt när det uppdagas. Just detta har SSU Norrbotten fått erfara.

Gilla artikeln på Facebook

Enligt Norrbottenskuriren kan det röra sig om upp till 200.000 kronor som förskingrats av klåfingriga ungsossar.

Pengarna var bidrag från Norrbottens landsting och ska ha erhållits SSU för kurser i ledarskap för ungdomsledare. Men kurser som redovisats har inte genomförts och deltagare som ska ha medverkat har inte gjort det. Trots det har bidragen betalats ut.

Distriktordförande Frida Heikki, som på sin blogg beskriver sig som "fredsaktivist, feminist och miljökämpe" har tills vidare fått kliva av sitt uppdrag.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0