IS-krigarna
Shamima Begum är idag 19 år.

Storbritannien drar in vädjande IS-kvinnas medborgarskap

Publicerad 20 februari 2019 kl 09.08

Utrikes. Vid 15 års ålder lämnade hon Storbritannien för att ansluta sig till IS i arabvärlden. Nu vill Shamima Begum återvända – men den brittiska regeringen svarar med att istället dra in hennes medborgarskap.

Dela artikeln

Shamima Begum, som idag är 19 år, lät sig i måndags intervjuas av BBC från ett syriskt flyktingläger.

Hon lämnade år 2015 London tillsammans med två jämnåriga för att ansluta sig till Islamiska staten, IS.

Nu när terrorgruppen i praktiken är besegrad i Syrien uppger hon sig vilja återvända "hem".

I intervjun med BBC sade hon att hon aldrig ville bli ett ansikte utåt för IS och att hon bara vill tillbaka till Storbritannien och låta sin son, som hon födde i helgen, växa upp där. 

Men nu har det brittiska intrikesdepartementet svarat med att inleda en process för att frånta Shamima Begum hennes medborgarskap, rapporterar BBC News. Föräldrarna uppges ha meddelats om beslutet via brev.

Familjens advokat, Tasnime Akunjee, lovar att överklaga beslutet på alla möjliga rättsliga vägar, enligt BBC News.


Nyheter från förstasidan

Åkesson nu populärare än Kristersson

Stödet för statsministern rasar bland män. Om bara männen fick bestämma skulle Jimmie Åkesson styra.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0 

Vasaskeppets "lillasyster" hittad utanför Finland . Förliste 1651 – och beskrivs som mindre och snabbare syskon.0