Konflikten i Ukraina
Svenske Leo Sjöholm, 31, stupade i strid i Ukraina på torsdagen.

Svensk stupad i Ukraina

Publicerad 10 januari 2015 kl 22.58

Utrikes. En 31-årig man från Skåne har stupat i Ukraina. Mannen ingick i den omstridda Azovbataljonen som till stor del består av tillresta nationalister som slåss som frivilligsoldater i inbördeskriget mellan regeringen i Kiev och ryska separatister. Han ska ha dött i en olycka under en militär transport.

Dela artikeln

Den svenske nationalisten Mikael Skillt, som är operativt ansvarig för de svenskar som strider som frivilliga i Ukraina, bekräftar på Twitter att den döde svensken heter Leo Sjöholm. Enligt folkbokföringsregistret är den stupade svensken hemmahörande i Trelleborg och född 1983.

Enligt Azovbataljonens sida på VKontakte ska den nu avlidne mannen ha varit instruktör i bataljonen och han är enligt dem den första av de utländska frivilligsoldaterna att stupa i strid.

"Sjöholm befinner sig nu i Valhall med sina kamrater och förfäder", skriver bataljonen på VKontakte.

Närvaron av svenska soldater i Ukraina är kontroversiell men inte olaglig enligt svensk rätt. När Mikael Skillt i våras berättade om sina erfarenheter från kriget i Ukraina i en Fria Tider-intervju valde den ryska regeringen att kalla upp Sveriges ministerråd vid ambassaden i Moskva för att diskutera uppgifterna i artikeln, enligt Ria Novosti.

"Vi förutsätter att den svenska regeringen vidtar snabba åtgärder för att undersöka om svenskar begår brott mot medborgarna i sydöstra Ukraina", skrev en representant för ryska UD i ett uttalande.


Kalabaliken bland badgästerna: "En fiendearmé". Nu jämförs ovälkomna landstigningarna med invasionen av Normandie.0 Plus

Så dog soldaterna för "flickskolor" i Afghanistan. Svenska medier sålde in kriget – med hundratusentals döda – som ett feministprojekt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Kalla Fakta-reporter anlitade torped för att mordhota farmor

Lovade "jappa" äldre kvinnan och "peppra sönder hela huset". TV4-veteranen Fariah Idle skulle bli "Ortens doktor Phil" – nu blir det fängelse istället.0 

Ekonominyheter

Riksbanken sänker styrräntan till 2 procent

Kan bli ännu än sänkning i år.. Men "läget i omvärlden är fortfarande mycket osäkert."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Vasaskeppets "lillasyster" hittad utanför Finland . Förliste 1651 – och beskrivs som mindre och snabbare syskon.0 

Orwells "1984" förses med varningstext. Nyutgivning av Orwells klassiker blir av trots allt.0