Konflikten i Ukraina
Svenske Leo Sjöholm, 31, stupade i strid i Ukraina på torsdagen.

Svensk stupad i Ukraina

Publicerad 10 januari 2015 kl 22.58

Utrikes. En 31-årig man från Skåne har stupat i Ukraina. Mannen ingick i den omstridda Azovbataljonen som till stor del består av tillresta nationalister som slåss som frivilligsoldater i inbördeskriget mellan regeringen i Kiev och ryska separatister. Han ska ha dött i en olycka under en militär transport.

Dela artikeln

Den svenske nationalisten Mikael Skillt, som är operativt ansvarig för de svenskar som strider som frivilliga i Ukraina, bekräftar på Twitter att den döde svensken heter Leo Sjöholm. Enligt folkbokföringsregistret är den stupade svensken hemmahörande i Trelleborg och född 1983.

Enligt Azovbataljonens sida på VKontakte ska den nu avlidne mannen ha varit instruktör i bataljonen och han är enligt dem den första av de utländska frivilligsoldaterna att stupa i strid.

"Sjöholm befinner sig nu i Valhall med sina kamrater och förfäder", skriver bataljonen på VKontakte.

Närvaron av svenska soldater i Ukraina är kontroversiell men inte olaglig enligt svensk rätt. När Mikael Skillt i våras berättade om sina erfarenheter från kriget i Ukraina i en Fria Tider-intervju valde den ryska regeringen att kalla upp Sveriges ministerråd vid ambassaden i Moskva för att diskutera uppgifterna i artikeln, enligt Ria Novosti.

"Vi förutsätter att den svenska regeringen vidtar snabba åtgärder för att undersöka om svenskar begår brott mot medborgarna i sydöstra Ukraina", skrev en representant för ryska UD i ett uttalande.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 852755895


Varnish cache server

Riskerar fängelse efter kontroversiella skolbesöket. Flicka i klassen kallades nazist när hon inte ville byta sitt namn mot ett "pronomen".0 Plus

Mer från Utrikes

Slovakien stämmer EU om förbud mot rysk gas

Landets vetorätt kördes över.. Nu ska EU-domstolen pröva om det var lagligt.0 

S i Flen går emot partilinjen om Gaza

Kritiserar "regeringens" Israellojala tonläge.. Men i praktiken är utspelet en känga även mot den egna partiledningen.0 

Trump "förbjuder" Israel att bomba Libanon

"Nu får det vara nog!!!". USA:s president hävdar att han bestämmer över Benjamin Netanyahu.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Storbritannien portar Kanye West – hel festival ställs in. Det blir ingen Wireless Festival i London.0 

Onlyfans-ägaren död i cancer. Porrkungen Radvinsky blev 43 år.0