Socialdemokraterna och islamismen

Muslimer i Sverige vill stoppa islamkritik

Publicerad 13 april 2013 kl 17.05

Inrikes.Islamiska förbundet i Sverige vill att justitiekanslern agerar mot islamkritiska nätkommentarer. Förbundet är dessutom starkt kritiska till hur media framställer muslimer i sin rapportering.

Gilla artikeln på Facebook

"Staten genom sina olika funktioner, såsom justitiekanslern, måste försäkra att medieorganisationer uppfyller sin skyldighet att vara rättvisa, noggranna, och balanserade och att rätten till yttrandefrihet balanseras av respekt för enskildas rättigheter och anseende. Särskild uppmärksamhet måste ägnas åt kommentarsfälten på Internetmedier", skriver förbundet i en rapport som bland annat skickats till FN.

Det är alltså artiklar och texter som kritiserar islam som Islamiska förbundet vill ska granskas så att de uppfyller förbundets uppfattning om att vara "rättvisa, noggranna, och balanserade".

I rapporten efterlyser Islamiska förbundet dessutom statligt finansierade bolån som kan erbjudas muslimer, rättrogna muslimer är nämligen förbjudna att betala ränta. Även svensk medias rapportering kring muslimer tas upp där man konstaterar att muslimer ofta förekommer i rapportering som handlar om våld. Vidare är Islamiska förbundet kritiska mot svenska staten för att samtliga 12 som åtalats för terrorbrott sedan den nya terrorlagstiftningen infördes 2003 är muslimer.

Islamiska förbundet har fått stort fokus de senaste dagarna efter att dess ordförande, Omar Mustafa, valts in i Socialdemokraternas partistyrelse. Valet av Mustafa till partistyrelsen har fått mycket stark kritik, inte minst på grund av Islamiska förbundets kvinnosyn.

Se även
Löfven kräver att Mustafa väljer sida


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Helgens jordgubbar svindyra – men snart sjunker priset

Vårfrost och torka drev upp priset. Men snart blir svenska jordgubbar både godare och billigare än vanligt.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Leif Östling: Byråkratin är permafrosten i systemet

Vill ha ett svenskt DOGE.. Ett "effektiviseringskansli" inom regeringskansliet skulle kunna skära ned på offentliga utgifterna.0 

Invandrare varnas för Tullverket: "Tar arabers pengar"

Nya kampanjen i sociala medier.. "Man hindrar araber att lämna Sverige med sina pengar."0 

"Jordgubbens" kusin sparkas som åklagare

Skickade sekretessbelagda uppgifter om gängmord till släktingar.. Försvarade sig förgäves med att hon "har ett väldigt starkt rättspatos".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0 

Vasaskeppets "lillasyster" hittad utanför Finland . Förliste 1651 – och beskrivs som mindre och snabbare syskon.0