Svenske professorn: Joe Biden "är ju uppenbart mentalt handikappad”

Publicerad 3 november 2020 kl 21.03

Media. TV4 fick förmodligen inte de förväntade svaren när statsvetarprofessorn Claes Ryn bjöds in för att kommentera presidentvalet i USA. Ryn beskrev bland annat vänster­kandidaten Joe Biden som "uppenbarligen mentalt handikappad".

Dela artikeln

Det var i TV4:s sändning på tisdagskvällen som Claes Ryn fick möjlighet att kommentera det pågående presidentvalet i USA.

Den paleokonservative svenske statsvetaren, som är professor vid Catholic University of America i Washington DC, riktade hård kritik till hur media har skött valbevakningen.

Ryn anklagade medierna för att inte ha uppfyllt sitt uppdrag att kritiskt granska båda kandidaterna – inklusive Joe Biden.

– När det gäller Joe Biden är det mycket framträdande brister som man tycker borde ha granskats och lyfts fram i ljuset. Till exempel den ekonomiska korruption i stor skala som Biden länge har anklagats för, sade han.

Claes Ryn följde upp sin utvärdering av den demokratiske presidentkandidatens karaktär på följande vis:

– Han har blivit trovärdigt anklagad för sexuellt övergrepp och han är ju uppenbarligen, skulle jag vilja säga, mentalt handikappad. Men detta speglas inte i nyheterna, utan istället talas det om de uppenbara svagheterna hos Donald Trump.

Har varit obekväm tidigare
Det är inte första gången som Claes Ryn skapar dålig stämning i svenska mediesammanhang. År 2011 konstaterade han i Sveriges Radio att det inte spelade så stor roll vem som vann presidentvalen i USA. Detta eftersom USA, i synnerhet när det gäller utrikespolitik, i stor utsträckning styrs av ett slags icke folkvald "permanent regering".

– Många presidenter är särskilt beroende av mycket starka krafter som förde fram dem till makten till att börja med. Om man till exempel tittar på den som blev Obamas stabschef, Rahm Emanuel. Han är numera borgmästare i Chicago. Han var rentav frivillig i den israeliska militären i Gulfkriget. Och hans pappa är israel. Och David Axelrod som var hans politiska rådgivare är lika hårt engagerad för vissa intressen i Mellanöstern, sade Claes Ryn då.

Faktauppgifterna som Ryn förde fram i programmet ledde till att Sveriges Radio ådrog sig kritik från Svenska kommittén mot antisemitism.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 784664425


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 784664426


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Media

Straffades för "politiska" inlägg – lämnar SR för 100%

Mårten Arndtzén hoppar av public service – efter över 30 år.. Går till borgerlig tv-satsning efter att ha tvingats bort som programledare för Kulturnytt.0 

Expressen vägrade publicera Forssells replik – här är den

Regeringen anklagas för att "ta bort utlänningars rättigheter".. Men när migrationsministern ville påpeka fel i texten blev det nej från den liberala tidningen.0 

Sossetidningens vd plågade hästen Doris till döds – döms till dagsböter

Djuret utsattes för utdraget lidande, enligt domen.. "Kvinnliga Näthatsgranskaren" får fortsätta driva Haparandabladet trots djurplågeriet.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Storbritannien portar Kanye West – hel festival ställs in. Det blir ingen Wireless Festival i London.0 

Onlyfans-ägaren död i cancer. Porrkungen Radvinsky blev 43 år.0