Våldtäktsmannen Rachid, 72, utvisas ur Sverige efter 55 år

Publicerad 28 oktober 2016 kl 18.05

Inrikes. En 72-årig arabisk vänsteraktivist, som bland annat är dömd för våldtäkt i Sverige, ska nu slutligen utvisas ur landet. Det rapporterar Aftonbladet, som skriver att fallet måste innebära ett "nytt europeiskt rekord", i en känslosam artikel.

Dela artikeln

Rachid kom till Sverige som "flykting" från Marocko år 1961 efter att han som vänstersympatisör fått det hett om öronen när Hassan II blev kung i landet.

72-åringen säger till Aftonbladet att han pluggade nationalekonomi i Uppsala och att han en gång fikade "med Tage Erlander".

Under sin 55-åriga vistelse i Sverige har han också samlat på sig sex domar. Till exempel har han dömts till fem års fängelse för "bland annat misshandel, våldtäkt och narkotikabrott", skriver Aftonbladets Oisin Cantwell.

Beslutet om utvisning kom dock inte som en direkt följd av att han dömdes för våldtäkten och de andra brotten. Istället fastslog Migrationsverket att Rachid saknar tillräcklig anpassning till Sverige när han ansökte om förnyat uppehållstillstånd i år och att han därför ska utvisas hem till arabvärlden. Han hade fått samma besked 2008 men tilläts trots det att stanna i Sverige som "papperslös flykting" fram till att beslutet preskriberades 2013.

Aftonbladet beskriver våldtäktsmannen som ett offer för de svenska myndigheterna.

– Det här är en fruktansvärd situation. Jag har ingenting i Marocko. Inga släktingar. Inga vänner. Det är här min familj finns, säger Rachid till tidningen.


Har gett flera tusen vård. Hänvisar till "humanitära" skäl – möter skepsis.0 Plus

"Hahah hennes huvud skadades". Så reagerar invandraren efter kritiserade knuffen i ryggen.0 Plus

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0