Vänsterextrema kvinnor mest psykiskt sjuka

Publicerad 19 april 2021 kl 08.25

Inrikes. Svenska kvinnor inom extremvänstern sticker ut jämfört med kvinnor i andra extremistmiljöer genom att de så ofta lider av psykisk ohälsa. Det visar en ny studie, rapporterar SVT Nyheter.

Dela artikeln

– De är välutbildare, de har förvärvsarbete. De som har betyg har väldigt bra betyg men också väldigt hög psykisk ohälsa. Av de tre miljöerna är det de som har mest psykisk ohälsa, säger Amir Rostami, docent i kriminologi, till SVT.

Han en av tre forskare bakom en ny studie från Institutet för framtidsstudier om kvinnor inom politiska extremistmiljöer.

Enligt rapporten utgör ungefär kvinnor ungefär 15 procent av de aktiva i vänster-, högerextremist och islamistmiljöer i Sverige.

I just den vänsterextrema miljön är kvinnorna särskilt aktiva när det gäller att begå brott.

– I vänsterextremismen verkar det väldigt jämställt. Inom islamismen finns kvinnorna med också – men de har inte samma centrala roll, säger Amir Rostami.

Inom islamistmiljön har kvinnorna istället väldigt låg anknytning till samhället.

– De har väldigt hög arbetslöshet och väldigt lågt förvärvsarbete. De har väldigt högt ekonomiskt bistånd. Ungefär 40 procent har erhållit ekonomiskt bistånd. De är väldigt lågutbildade. Drygt 30 procent har endast grundskola och de har låga betyg, säger Amir Rostami till SVT.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 657612115


Varnish cache server

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Afghanskt nyår blir svenskt kulturarv. Tar plats på statlig förteckning – tillsammans med indiska diwali.0 

Här kniper Sverige 20:e-platsen i Eurovision. "Fröken Snusk" gick inte riktigt hem ute i omvärlden.0