Från vänsterextremisternas aktion mot företaget i Malmö.

Vänsterextremister i bråk efter attack mot judiskt företag

Publicerad 1 juni 2021 kl 19.34

Inrikes. Efter att en vänsterextrem grupp genomfört en aktion mot ett judiskt företag i Malmö har det uppstått en het diskussion inom miljön, rapporterar Avmaskerat.

Dela artikeln

Den anonyma aktionsgruppen meddelade i ett inlägg på den vänsterextrema sajten Gatorna.info att man natten till den 20 maj hade attackerat det israeliska flaskvattenföretaget Eden Springs lokal i Malmö.

"Vi kastade röd färg på kontoret och skrev 'Eden Springs tjänar på palestinskt blod'. Denna handling är en solidaritetshandling med palestinier, offer för den israeliska statens politik för massmord och etniska rensningar", skriver aktionsgruppen.

De hällde också röd färg över företagets kontor.

Vänstergruppen motiverar dådet med att Eden Springs "stöder ekonomiskt den israeliska militärmaskinen".

Bland läsarkommentarerna uppstod snabbt en diskussion, skriver Avmaskerat. En vänsterextremist med judisk bakgrund rasar mot aktionen.

"Ska man göra en aktion kan man väl vara kreativ nog att iallafall formulera en kritik på högre nivå än typ 'judarna styr världen'. Man behöver inte slänga sig med de mest klyschiga antisemitiska myterna. Att Israel för en problematisk krigsföring mot Palestina rättfärdigar inte antisemitism. Är förvånad över att vänstergrupper hittar på sånt här, såväl som förvånad över att gatornas redaktion släppt igenom ett sånt här inlägg faktiskt", skriver signaturen "Fuck antisemitism".

Användaren förklarar också att så kallad "blodsanklagelse" är något som funnits i decennier och är "en välkänd antisemitisk figur".

Andra stöder dock aktionen och anklagar "Fuck antisemitism" för att vara en provokatör.

"Du ser saker som inte finns i en text som uttryckligen fördömer antisemitism och pratar om staten Israel och israeliskt kapital. Man blir minst lika trött på dina påhitt", står det i en kommentar.

"Tack för att du visade att du bara är en (ignorant) provokatör, som inte vet vad du snackar om. Nu kan alla se det", skriver en annan person.


Egentligen är de intoleranta personer som spelar toleranta. Svenskar måste våga stå upp mot "galenskapen" och rasistanklagelserna, enligt tv-profilen.0 Plus

Högskolefördumningen

IQ-studie: Kognitiva nivån allt lägre. Genomsnitts­intelligensen hos vanligt folk passeras – just nu.0 Plus

Nyheter från förstasidan

100 radhus ska fixa "integrationen" i Rinkeby

"Här är det nya Stockholm!" Socialdemokraternas nya experiment för att "blanda upp".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Svindyra pjäsen äntligen på plats. Konstnären Katharina Grosse kammar hem 26 skattemiljoner på projektet.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0